Kepler uydusu görüş alanındaki O'Connell etkisi gösterenW UMa türü örten çift sistemlerin fotometrik incelenmesi
Photometric study of W UMa-type eclipsing binary systems with O'Connell effect in the field of view of the Kepler spacecraft
- Tez No: 865607
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL GÜROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında, Kepler uzay teleskobunun görüş alanında gözlenen KIC 7542091, KIC 7512381 ve KIC 9649493 isimli W UMa türü örten çift sistemlerin, Kepler bandı ışık eğrilerinde görülen O'Connell etkisinin değişimi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Sistemlerin maksimumlarına karşılık gelen parlaklık farklarında görülen çevrimsel değişimler, yıldız atmosferinde meydana gelen manyetik aktivite kaynaklı leke ve leke gruplarına atfedilerek, ışık eğrilerinin leke modellemeleri gerçekleştirilmiştir. Işık eğrisi çözümleri ve leke modellemeleri için Wilson-Devinney programı kullanılarak sistemlere ilişkin fiziksel ve geometrik parametreler elde edilmiştir. Sistemlerin maksimum ve minimum parlaklık farklarının zamana bağlı değişimleriyle, lekelerin zamana bağlı boylamsal değişimlerinin benzer çevrimsel yapılar gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the variation of the O'Connell effect in the Kepler band light curves of W UMa-type eclipsing binary systems, KIC 7542091, KIC 7512381 and KIC 9649493 observed in the field of view of the Kepler space telescope has been studied in detail. The cyclic variations seen in the brightness differences corresponding to the maximum of the systems were attributed to spots and spot groups caused by magnetic activity in the stellar atmosphere and spot modeling was performed in the light curves. The physical and geometrical parameters of the systems were obtained using the Wilson-Devinney program for light curve solutions and spot modeling. It was observed that the time-dependent variations of the maximum and minimum brightness differences of the systems and the time-dependent longitudinal variations of the spots show similar cyclic structures.