Sonlu elemanlar analiz yöntemi ile trafik yükleri altındaki yol setinin davranışının incelenmesi
Investigation of behaviour of road embankment under traffic loads by finite element analysis method
- Tez No: 865608
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER KAYADELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, yol setlerinin trafik yükleri altındaki deformasyon davranışını anlamak ve mühendislik tasarımına yönelik bilgi sağlamak amacıyla yapılan kapsamlı bir analizi temsil etmektedir. Çalışmada, yol setinin trafik yükleri altındaki deformasyon davranışı Plaxis sonlu elemanlar analiz yöntemi kullanarak incelenmiştir. Giriş bölümünde konu genel hatlarıyla açıklanmış ve tezin amacı vurgulanmıştır. İkinci bölümde, yol altyapısı mühendisliği ve geosentetiklerle zemin iyileştirme literatüründeki önemli çalışmalar gözden geçirilmiş ve trafik yüklerinin yol seti üzerindeki etkileri vurgulanmıştır. Araştırmanın materyal ve yöntem bölümünde geosentetiklerin sınıflandırılması, geosentetiklerin özellikleri ve kullanım alanları, geosentetiklerin önemli diğer özellikleri ele alınmıştır. Geogridlerle zemin iyileştirmesi konusu detaylandırılmış, yol tasarımı süreci ve ilgili yönetmeliklere alt başlıklar halinde yer verilmiştir. Plaxis sonlu elemanlar analizi yönteminin temel ilkeleri açıklanmış, analiz senaryoları belirlenmiş ve veri toplama yöntemleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Analizde kullanılan parametrelerin seçimi ve modelleme süreci ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın araştırma ve bulgular kısmında farklı trafik yükü senaryoları altında geogrid donatısız ve yine farklı trafik yükü senaryoları altında geogrid donatılı yol seti tasarımlarının analiz çıktıları ele alınır. Elde edilen sonuçlar, trafik yükleri altında meydana gelen deformasyonların ve gerilmelerinin büyüklüklerini, dağılımlarını ve etki sürelerini belirlemek amacıyla detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları toplam, kalıcı ve elastik deformasyon, Trafik Fayda Oranı (TBR) ve Tekerlek İzi Azalma Oranı (RDR) açısından değerlendirilmiştir. Sonuçlar ve tartışma bölümünde, analiz sonuçlarının literatürle karşılaştırılması yapılmış ve elde edilen bulguların mühendislik uygulamalarına olan potansiyel etkileri tartışılmıştır. Çalışmanın sınırlamaları ve gelecek çalışmalara yönelik öneriler de bu bölümde ele alınmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre geogrid donatılı yol seti, donatısız duruma kıyasla daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis represents a comprehensive analysis to understand the deformation behaviour of road embankments under traffic loads and to provide information for engineering design. In the study, the deformation behaviour of the road embankment under traffic loads is investigated using Plaxis finite element analysis method. In the introductory chapter, the subject is explained in general terms and the aim of the thesis is emphasised. In the second chapter, important studies in the literature on road infrastructure engineering and soil improvement with geosynthetics are reviewed and the effects of traffic loads on the road embankment are emphasised. In the material and method section of the research, the classification of geosynthetics, properties and application areas of geosynthetics, and other important properties of geosynthetics are discussed. The subject of soil improvement with geogrids is detailed and the road design process and related regulations are given under subheadings. The basic principles of Plaxis finite element analysis method are explained, analysis scenarios are determined and data collection methods are examined in detail. The selection of the parameters used in the analysis and the modelling process are discussed in detail. In the research and findings section of the study, the analysis outputs of the road embankment designs without geogrid reinforcement under different traffic load scenarios and with geogrid reinforcement under different traffic load scenarios are discussed. The results are analysed in detail to determine the magnitude, distribution and duration of deformations and stresses under traffic loads. The results of the study are evaluated in terms of total, permanent and elastic deformation, Traffic Benefit Ratio (TBR) and Rut Depth Ratio (RDR). In the results and discussion section, the results of the analyses are compared with the literature and the potential implications of the findings for engineering applications are discussed. Limitations of the study and suggestions for future studies are also discussed in this section. According to the results of this study, the geogrid reinforced road set performed better than the unreinforced case.