Bi1.6Sr2.0Ca1.1Cu2.1YxO8+& kristal anayapılarının mekanik ve yapısal performanslarının araştırılması
Investigation of the mechanical and structural performance of Bi1.6Sr2.0Ca1.1Cu2.1YxO8+& crystalline structures
- Tez No: 865637
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZALAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, Bi-2212 kristal ana yapısına değişen miktarlarda Y2O3 eklenerek elde edilen süperiletken kristal sistemlerin temel özellikleri yapısal ve mekanik analizlerle detaylı bir şekilde araştırıldı. Örneklerin karakteristik yapısal analizleri X-Işını Kırınımı (XRD) ölçümü ile incelenirken Vickers mikrosertlik ölçümleriyle de mekanik özellikler araştırılmıştır. Tüm örnekler için gerçekleştirilen yapısal analizlerde Bi-2212 yüksek sıcaklık süperiletken fazının diğer süperiletken fazlara oranla daha baskın olduğu açıkça tespit edilmiştir. Bununla birlikte, X-ışını analizlerinden elde edilen örgü parametrelerinin de Bi-2212 ana yapısının örgü parametreleri ile benzer olduğu gözlemlendi. Ürettiğimiz örneklerin endüstriyel ve teknolojik uygulamalar için gerekli olan E, Y, KIC, C11, B ve D gibi mekanik parametreleri yüke bağımlı Vickers mikrosertlik ölçümleri ile belirlendi. Dahası, tüm örneklerin uygulanan girinti test yükü miktarı ile mikrosertlik değerlerinin giderek arttığı ve Ters Çentik Boyutu Etkisi (RISE) davranışını gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca, Vickers mikrosertlik ölçümleri ve Meyer yasası, Orantılı Numune Direnci (PSR) modeli, Modifiye Edilmiş Orantılı Numune Direnci (MPSR) modeli, Elastik/Plastik Deformasyon (EPD) modeli, Hays-Kendall (HK) modeli ve Çentici Kaynaklı Yarılma (IIC) gibi altı farklı teorik yaklaşım sayesinde örneklerin yükten bağımsız mikrosertlik hesaplanarak deneysel mikrosertlik ölçümleriyle karşılaştırıldı. Sonuç olarak, bu tez kapsamında hazırladığımız tüm örnekler için Çentici Kaynaklı Yarılma (IIC) yaklaşımının örneklerin yükten bağımsız mikrosertlik değerlerinin belirlenmesinde en uygun teorik yaklaşım olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main properties of the superconducting crystal systems obtained by adding varying amounts of Y2O3 to the Bi-2212 crystal parent structure were investigated in detail by structural and mechanical analysis. The characteristic structural analysis of the samples was investigated by X-Ray Diffraction (XRD) measurements while the mechanical properties were investigated by Vickers microhardness measurements. The structural analysis for all samples clearly showed that the Bi-2212 high temperature superconducting phase is more dominant than the other superconducting phases. In addition, it was observed that the lattice parameters obtained from X-ray analysis were similar to the lattice parameters of the Bi-2212 main structure. The mechanical parameters such as E, Y, KIC, C11, B and D, which are necessary for industrial and technological applications, were determined by load-dependent Vickers microhardness measurements. Moreover, it was determined that the microhardness values of all samples gradually increased with the amount of indentation test load applied and showed the Reverse Indentation Size Effect (RISE) behavior. Furthermore, Vickers microhardness measurements and six different theoretical approaches such as Meyer's law, Proportional Specimen Resistance (PSR) model, Modified Proportional Specimen Resistance (MPSR) model, Elastic/Plastic Deformation (EPD) model, Hays-Kendall (HK) model and Indenter Induced Cracking (IIC) model were used to calculate the load-independent microhardness of the specimens and compared with experimental microhardness measurements. As a result, it was observed that the Indenter Induced Cracking (IIC) approach is the most suitable theoretical approach for determining the load-independent microhardness values of the samples for all the samples prepared within the scope of this thesis.