COVİD-19 salgını sürecinde uzaktan eğitimin sosyal bilgiler dersine yansımaları: Fenomenolojik bir çalışma (Muğla ili örneği)
Reflections of distance education on social studies course during the COVID-19 pandemic: A phenomenological study (Muğla province example)
- Tez No: 865651
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TANGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı Covid-19 salgını sürecinde uzaktan eğitimle gerçekleştirilen sosyal bilgiler derslerini öğretmenlerin görüşleri ve deneyimleri dahilinde derinlemesine inceleyerek süreç boyunca karşılaşılan sorunlara yönelik öneriler geliştirmektir. Araştırmanın çalışma grubunu Muğla ilinin Menteşe ilçesine bağlı devlet okullarında 2021-2022 eğitim-öğretim yılında görev yapmakta olan 23 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma fenomenolojik desenin kullanıldığı nitel bir araştırmadır. Katılımcıların belirlenmesinde ölçüt örneklem yöntemi kullanılmış ve araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanıp içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre sosyal bilgiler öğretmenleri uzaktan eğitim sürecinde bağlantı kesikliği, teknolojik araç yetersizliği, teknolojik altyapı yetersizliği, katılım azlığı, motivasyon eksikliği, kamera ve mikrofonun kapalı olması, öğretmen, öğrenci ve velilerin dijital okuryazarlık becerilerinin yetersiz olmasından kaynaklı çeşitli problemlerle karşılaşmıştır. Ayrıca Covid-19 salgını sürecinde teknoloji kullanımının yaygınlaşması sosyal bilgiler öğretmenlerinin dijital okuryazarlık becerilerini geliştirmiş ve mesleki gelişimlerine olumlu katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to thoroughly examine social studies lessons conducted through remote education during the Covid-19 pandemic, based on teachers' perspectives and experiences, and to develop recommendations for the problems encountered throughout the process. The study group consists of 23 social studies teachers working in public schools in the Menteşe district of Muğla province during the 2021-2022 academic year. The research adopts a phenomenological design and utilizes a qualitative approach. The criterion sampling method is employed for participant selection, and data are collected through semi-structured interview forms, analyzed using content analysis. According to the findings, social studies teachers faced various challenges during the remote education process, including connectivity issues, technological tool inadequacy, insufficient technological infrastructure, low participation, lack of motivation, closed cameras and microphones, and inadequate digital literacy skills among teachers, students, and parents. Additionally, the widespread use of technology during the Covid-19 pandemic contributed positively to the development of digital literacy skills among social studies teachers and their professional growth.