Rol oynama ile desteklenmiş hikâyelerin 7. sınıf öğrencilerinin küresel ısınma konusundaki bilgi ve algıları ile bilim hakkındaki görüşlerine etkisi
The effect of the stories supported by role-playing to 7'th graders students' knowledge and their opinions about science
- Tez No: 865670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖNEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bilim ve teknolojideki değişimler artık hızına yetişilmez bir durumdadır. Hal böyle olunca toplum da bu gelişmelerle birlikte değişmeye başlamıştır. Bu sebeple değişen topluma hitap eden yeni öğrenme şekillerine ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Bireylerin öğrenme durumları artık klasik öğrenme yöntemlerinden uzaklaşmış ve öğretim programlarında ve öğretim yöntemlerinde güncellemeler yapma ihtiyacı doğmuştur. Günümüz öğrencilerinin ihtiyacı olan öğretim yöntemlerini seçmek ve uygulamak öğretmenlerin önceliği haline gelmelidir. Literatür incelendiğinde farklı öğretim yöntem ve tekniklerinin öğrencilerin öğrenmeleri üzerine etkileri araştırıldığı çalışmalara önem gösterildiği görülmektedir. Bu yönüyle bu araştırma da bu yöntem ve tekniklerin etkilerini arttırabilmenin sağlanmasının yollarını aramıştır. Çalışma hikayelerin kullanımıyla ilgili birçok araştırma olması ve hikayelerin kavram öğrenimi üzerine olumlu etkilerinden yola çıkmış ancak bu yolun öğrenmeler üzerine daha olumlu etkileri olması açısından rol oynamalar ile desteklenmesini hedeflemiştir. O sebeple çalışma rol oynamalarla desteklenmiş hikayelerin 7. Sınıf öğrencilerinin Küresel ısınma konusunda bilgi, algı ve görüşleri üzerine etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada karma yöntem desenlerinden nicel ve nitel desenin eşit oranda yararlanıldığı çeşitleme deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Gaziantep'in Nizip ilçesinde bir ortaokulda öğrenim gören 34 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıları oluşturan tek sınıf basit seçkisiz atama yöntemiyle seçilmiştir. Uygulama 4 hafta boyunca fen bilimleri derslerinde gerçekleştirilmiştir. Uygulamada öğrencilerin küresel ısınmaya yönelik bilgi, algı ve görüşlerinin ve bilimsel bilgiye yönelik görüşlerinin belirlenmesi amacıyla“Küresel Isınmaya Yönelik Bilgi Belirleme Ölçeği”,“Küresel Isınmaya Yönelik Algı Ve Görüş Belirleme Ölçeği”,“Bilimsel Bilgiye Yönelik Görüş Ölçeği”,“Küresel Isınma Anket Formu”uygulanmıştır. Öğrencilere uygulanan ölçekler dışında ölçek sonuçlarının desteklenebilmesi amacıyla öğrenme günlükleri de uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında öğrencilerin rol oynamayla desteklenen hikayelerin küresel ısınmaya yönelik bilgi ve algılarını artırdığı görülmektedir. Uygulanan ön-test son-testler incelendiğinde testlerin arasında son-testlerin lehine anlamlı farklılar olduğu görülmüştür. Öğrencilerin bilimsel bilgiye yönelik görüşlerinde ise uygulanan ölçekte puan ortalamalarının arttığı görülse de anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Ölçek alt boyutları incelendiğinde“ Bilimsel bilgi değişebilir”alt boyutunda anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre küresel ısınma bilgi, algı ve görüşlerinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Bilimsel bilgiye yönelik görüşlerde kız öğrencilerin lehine anlamlı bir farklılık görülmüştür. Bütün alt boyutlarda kız öğrencilerin puanlarının daha yüksek olduğu ancak anlamlı farklılığın yalnızca“Bilimsel bilgi kapalıdır”alt boyutunda olduğu görülmektedir. Çalışmada rol oynamayla desteklenen hikayelerin uygulamasına bir örnek sunarken bilgi, algı ve görüşlerin nasıl geliştirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Changes in science and technology are no longer at a rapid pace. As such, society has begun to change along with these developments. For this reason, new forms of learning that are for the changing society have begun to be needed. Individuals' learning situations have now moved away from classical learning methods and there is a need to make updates in curriculum and teaching methods. Choosing and implementing the teaching methods that today's students need should become a priority for teachers. When the literature is examined, it is seen that importance is given to studies investigating the effects of different teaching methods and techniques on students' learning. In this respect, this research also sought for ways to increase the effects of methods and techniques. The study was based on the fact that there are many studies on the use of stories and the positive effects of stories on concept learning, but it aimed to support this method with role plays in order to have more positive effects on learning. For this reason, the study was conducted to examine the effect of stories supported by role plays on the 7th grade students' knowledge, perception and opinions about global warming. The variation pattern, in which quantitative and qualitative methods that are the examples of mixed method patterns were practiced on equally, was used in the study. The sample of the study consists of 34 students studying in a secondary school in Nizip, district of Gaziantep. The class of participants was selected by a simple random assignment method. The application was carried out in science classes for 4 weeks. In order to determine the students' knowledge, perceptions and opinions about global warming and their views on scientific knowledge,“Knowledge Determination Scale for Global Warming”,“Perception and Opinion Determination Scale for Global Warming”,“Opinion Scale for Scientific Knowledge”and“Global Warming Survey Form”have been implemented. Apart from the scales applied to the students, learning diaries were also used to support the scale results. Looking at the research results, it is seen that stories supported by role playing increase students' knowledge and perceptions about global warming. When the pre-test and post-tests were examined, it was seen that there were significant differences between the tests in favor of the post-tests. Even if it is seen that the students' average scores on the applied scale have increased, there is no significant difference in their views on scientific knowledge. When the scale sub-dimensions are examined, it is seen that there is a significant difference in the sub-dimension of“Scientific information may change”. There was no significant difference in students' knowledge, perception and opinions about global warming according to their gender. A significant difference was observed in favor of female students in their views on scientific knowledge. It is seen that female students' scores are the highest ones in all sub-dimensions, but the significant difference is only in the sub-dimension of“Scientific knowledge is closed”. The study provides an example of the application of stories supported by role playing and shows how knowledge, perception and views on global warming can be improved.