Zeminlerin geoteknik özelliklerinin iyileştirilmesinin çok yönlü olarak araştırılması
Versatile investigation of improvement of geotechnical properties of soils
  1. Tez No: 865709
  2. Yazar: ÖMÜR ÇİMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIDDIKA NİLAY KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Zeminlerin mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesine her geçen gün daha da çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, güncel bir problem olan zeminlerin mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesi konusu ele alınmış ve kil numunelerine değişik oranlarda pomza (volkanik kül, sünger taşı) ilave edilerek mühendislik özelliklerinin nasıl değiştiği araştırılmıştır. Çalışmada, Isparta Organize Sanayi Bölgesi civarından alınan CL (düşük plastisiteli kil) sınıfı ve İstanbul'dan getirilen CH (yüksek plastisiteli kil) sınıfı zemin numuneleri kullanılmıştır. Numuneler üzerinde elek ve hidrometre analizleri, kıvam limitleri, kompaksiyon, konsolidasyon, şişme ve serbest basınç deneyleri yapılmıştır. Örselenmemiş kil zemin numunesi almamız mümkün olamamış ve alınan numuneler arazideki şartlarına uygun olarak hazırlanmıştır. Hazırlanan bu numuneler üzerinde konsolidasyon, şişme ve serbest basınç deneyleri yapılmıştır. Katkı malzemesi olarak kullanılan pomzanın mineralojik yapısı polarizan mikroskopta incelenmiştir. Pomzanın tabii birim hacim ağırlığı, tabii su muhtevası, dane birim hacim ağırlığı ve permeabilitesi belirlenmiştir. Örselenmiş kil zemin numunelerine; kompaksiyon, ödometre ve serbest basınç deneyleri için No 4 elek altı, kıvam limitleri için No 40 elek altı pomza ilavesi yapılarak, pomzanın zeminin özelliklerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Düşük plastisiteli kil zeminlere %10, %20, %30 ve %40 pomza ilave edilmiş, yüksek plastisiteli kil zemine ise %10, %15, %20, %30, %40 ve %50 pomza ilave edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, pomzanın CL sınıfı zeminlerde stabilizasyon malzemesi olarak kullanılamayacağı, CH sınıfı zeminlerde ise stabilizasyon malzemesi olarak kullanılabileceği ve bunun için ideal olarak karıştırılması gereken oran belirlenmiştir. Pomza, Isparta yöresinde yoğun olarak bulunmaktadır. Yapı malzemelerinde kullanılma olan pomzanın, CH sınıfı zeminlerde %20-30 oranında karıştırıldığında, uygun bir stabilizasyon malzemesi olarak kullanılabileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are much demand which are got better the engineering properties of soils. In the study, it was considered and how the engineering properties of pumice (volcanic ash) changed was investigated by which the various rations of the pumice was added to samples of clay. In the study, had been used the saamples of soil which CL class ws taken from Isparta Organize Sanayi Bölgesi and which CH class was brought from Istanbul on the samples had been made the analysises of sieve and hydrometer, the limits of liquid, plastic and rotre, the experiments of compaction, consolidation, swell and free pressure. The structure of mineralogic of pumice used as mix material has been observed the polarizan microscope. Furthermore, the texture structure of the pumice had been investigated with the experiment of odometer. The natural unit volüme weight, the natıral water content, the grain unit volüme weight and permeability of pumice had been determined. To the clay samples of soil to handle roughly, have been added the pumice passing from No 40 sieve fro the limits of liquid, plastic and rotre and N0 4 sieve for experiments of free pressure, swell and odometer. It has been added the ratio of 10-20-30-40% of the pumice to low plasticity soils and the ratio of 10-15-20-30-40-50% of the pumice to high plasticity soils. In respect of the result of experiments, they had been determined the ratio of pumice which wouldn't be used as a stabization material on the soils of CL class, but they had been determined the ratio of pumice which would be used as a stabization material on the soil of CH class. Fort his, it had been determined and ideal ratio to mix. There are exist the pumice on the near the Isparta. The pumice used as a structural material is and avaliable stabization material when was mixed the ratio of 20-30% on the soils of CH class.