Sülfürlü bakır cevherinin agloflotasyon ile zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
Investigation of the enrichment of sulphide copper ore by agloflotation
  1. Tez No: 865710
  2. Yazar: EMMANUEL BUENDE NSOMWE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DÜZYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında sülfürlü bakır cevherinin agloflotasyon ile zenginleştirilebilirliği incelenmiştir. Deneylerde kullanılan sülfürlü bakır numunesi, Gökırmak bakır madeniden temin edilmiştir (Acacia Maden İşletmeleri). Bu yüksek lisans tezi iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada sülfürlü bakır cevherinin klasik flotasyon deneyleri yapılmıştır. Deneylerde optimum pH, dağıtıcı miktarı, toplayıcı türü ve miktarı ile köpürtücü miktarı araştırılmıştır. İkinci aşamada ise agloflotasyon deneyleri yapılmıştır. Agloflotasyon aşamasında, yağ aglomerasyonu ile aglomere edilen aglomeratlar flotasyon ile yüzdürülmüştür. İnce boyuttaki cevherin aglomerasyonu ilk aşama flotasyonda belirlenen optimum koşular altında gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu aglomeratlar flotasyon hücresine transfer edilerek köpürtücü ilavesi yapılmış böylece aglomeratların yüzdürülmesi ile agloflotasyon deneyleri tamamlanmıştır. Yağ aglomerasyonunda yağ miktarı ve tipi ile karıştırma hızı ve süresi araştırılan parametrelerdir. Flotasyon deneylerinde optimum şartlarla %4.82 Cu tenörlü konsantre %73.29 verimle kazanılmıştır (pH=11; 100 g/t 3418A; 50 g/t sodyum silikat; 50 g/t MIBC). Agloflotasyonda, atık yağ ile elde edilen kalkopirit konsantrelerinin Cu tenörleri %5.69 ulaşırken verimi %58.75 ile %48.46 arasında değişmektedir. Gaz yağı kullanarak ise %6.1 Cu içerikli konsantre %53.43 verimle kazanılmıştır. Karıştırma hızının kalkopiritin agloflotasyonuna etkisinin belirlenmesi için agloflotasyonun flotasyon aşamasında hız 1000 dev/dak'da sabit tutularak, aglomerasyon hızı değiştirilerek deneyler yapılmıştır. Elde edilen konsatrelerin en yüksek bakır içerikleri evsel atık yağ ve gazyağı için sırasıyla %6.53 ve %6.10 olmuştur. Evsel atık yağ ve gaz yağı ile elde edilen en yüksek verimli konsantrelerin verim değerleri sırasıyla %68.65 ve %77.01'dir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the enrichment of sulphide copper ore by aggloflotation was examined. The sulphide copper sample used was obtained from Gökırmak copper mine (Acacia Mining Enterprises). This master's thesis consists of two stages. In the first stage, classical flotation experiments of sulphide copper ore were carried out. In the experiments, optimum pH, amount of dispersant, collector type and amount and frother amount were investigated. In the second stage, agloflotation experiments were carried out. In the aggloflotation stage, the agglomerates agglomerated by oil agglomeration were floated by flotation. Agglomeration of fine-sized ore was carried out under the optimum conditions determined in the first flotation stage. Then, these agglomerates were transferred to the flotation cell and frother was added, thus the agglomerates were floated and the aggloflotation experiments were completed. In oil agglomeration, the amount and type of oil and mixing speed and time are the parameters investigated. In flotation experiments, under optimum conditions, the concentrate was obtained with 4.82% Cu and 73.29% yield (pH=11; 100 g/t 3418A; 50 g/t sodium silicate; 50 g/t MIBC). In agloflotation, the %Cu of chalcopyrite concentrates obtained from waste oil reaches 5.69%, while the yield varies between 58.75% and 48.46%. By using kerosene, the concentrate containing 6.1% Cu was obtained with a yield of 53.43%. To determine the effect of mixing speed on the aggloflotation of chalcopyrite, experiments were carried out by keeping the speed constant at 1000 rpm and changing the agglomeration speed during the flotation stage of aggloflotation. The highest copper contents of the obtained concentrates were 6.53% and 6.10% for domestic waste oil and kerosene, respectively. The recovery values of the concentrates having highest recovery obtained from domestic waste oil and kerosene are 68.65% and 77.01%, respectively.