Üniversite öğrencilerinde algılanan flört şiddeti ve duygusal yeme arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between perceived dating violence and emotional eating in university students
- Tez No: 865708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAZZEZ MERVE AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde algılanan flört şiddeti ve duygusal yeme arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca değişkenlerin sosyodemografik özellikler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, KKTC ve TC'deki üniversitelerde eğitim alan 367 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma kapsamınca veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Özellikler ve Veri Formu ile Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği (RİDÖ) ve Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği (TDYÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde SPSS 26 programı kullanılarak sosyodemografik değişkenlere yönelik grup karşılaştırılmalarında parametrik ve parametrik olmayan testler uygulanmıştır. Algılanan flört şiddeti ve duygusal yeme arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Algılanan flört şiddeti alt boyutlarının duygusal yeme ve alt boyutları üzerindeki yordayıcılığını incelemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın bulgularında üniversite öğrencilerinin algıladıkları flört şiddeti ve duygusal yeme arasında anlamlı yönde pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Algılanan flört şiddetinin alt boyutlarının duygusal yeme ve alt boyutlarının yordayısı olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda algılanan flört şiddeti arttıkça duygusal yemenin de arttığı ve algılanan flört şiddetinin duygusal yeme üzerinde etkisinin olduğu ve bulunmuştur. Araştırmanın bulguları literatür kapsamınca tartışılmıştır. Gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between perceived dating violence and emotional eating in university students were examined. In addition, it was also examined whether the variables differed in terms of sociodemographic characteristics.The sample of the study consisted of 367 university students studying at universities in TRNC and TR. Sociodemographic Characteristics and Data Form prepared by the researcher and Romantic Relationship Evaluation Scale (RIDS) and Turkish Emotional Eating Scale (TDYS) were used as data collection tools within the scope of the research. In the analysis of the data, using the SPSS 26 program, parametric and non-parametric tests were applied in group comparisons for sociodemographic variables. Spearman correlation analysis was applied to examine the relationship between perceived dating violence and emotional eating. Multiple linear regression analysis was applied to examine the predictors of perceived dating violence subdimensions on emotional eating and sub-dimensions. In the findings of the study, a significant positive relationship was determined between the perceived dating violence and emotional eating among university students. It has been determined that the sub-dimensions of perceived dating violence are predictors of emotional eating and its sub-dimensions. According to the results of the research, it was found that as the perceived dating violence increases, emotional eating also increases and the perceived dating violence has an effect on emotional eating. The findings of the study were discussed within the scope of the literature. Suggestions for future research are made.