Silika ile muamele edilmiş tarım tekstillerinin bozunma davranışlarının incelenmesi
Investigation of degradation behavior of agricultural textiles treated with silica
  1. Tez No: 865723
  2. Yazar: METEHAN ANAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM DEMİRAY SOYASLAN, PROF. DR. MELİHA OKTAV BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; tarım alanında mevcut olarak kullanılan %100 dokusuz polipropilen (PP) kumaş ve %100 pamuklu dokuma kumaş zirai tekstil ürünlerine silisyum dioksit katkısı yapılarak bu yeni ürünün yaşlandırma testleri ile yaşlanma ömrünün değerlendirilmesidir. Kumaş numuneleri 100 mikron boyutlarındaki silisyum dioksit ile kaplanmış ve baskı fiksaj işlemi gerçekleştirilmiştir. UV katkılı dokusuz kumaş, UV katkısız dokusuz kumaş ve pamuklu kumaş (284 g/m2) olmak üzere 3 farklı kumaş numunesi, %2, %3, %5 olmak üzere 3 farklı silisyum dioksit katkı oranlarında kullanılarak baskı işlemleri yapılmıştır. Baskı işlemi sonrası tüm kumaş numuneleri UV Yaşlandırma işlemine maruz bırakılmıştır. Ardından elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve bu sonuçlar doğrultusunda bazı numuneler FT-IR, TGA, DSC testlerine tabi tutulmuştur. Bu analizlerin sonucunda elde edilen veriler grafik haline getirilmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca tüm kumaş numunelerine yırtılma ve kopma mukavemet testleri ile birlikte hava geçirgenliği testi de yapılmıştır. Elde edilen tüm analiz ve test sonuçlarının yorumlanması gerçekleştirildikten sonra numuneler taramalı elektron mikroskobu (SEM) altında incelenmiştir. Numunelerdeki, katkı malzemesi olarak kullanılan tozların kimyasal bileşiklerinde sahip oldukları elementlerin EDS nokta analizi yapılmış, elementlerin yüzde dağılım özellikleri elde edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda silika ile muamele edilmiş dokusuz polipropilen ve pamuklu dokuma tarım tekstillerinin yeterli düzeyde mukavemet, hava geçirgenliği ve yaşlanma kriterlerine sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is; The purpose of adding silicon dioxide to 100% non-woven polypropylene (PP) fabric and 100% cotton woven fabric agricultural textile products currently used in the field of agriculture is to evaluate the aging life with these new product aging tests. Fabric samples were coated with 100 micron silicon dioxide and the print fixation process was carried out. Three different fabric samples, nine fabrics with UV additives, nine fabrics without UV additives and cotton fabric (284 g/m2), were printed with 3 different silicon dioxide additives: 2%, 3% and 5%. After the printing process, all fabric samples were subjected to UV Aging. Then, the results obtained were evaluated and some samples from these results were subjected to FT-IR, TGA, DSC tests. The data obtained as a result of these analyzes were graphed and interpreted. In addition, air permeability tests were also carried out along with tensile and tensile strength tests of all fabric samples. After all the analysis and test results are interpreted, the samples are kept under a scanning electron microscope (SEM). EDS point analysis of the elements contained in the chemical substances of the powders used as additives in the samples was performed and the percentage distribution properties of the elements were obtained. The data obtained showed that non-woven polypropylene and cotton woven agricultural textiles not treated with silica had sufficient strength, air permeability and aging criteria.