Flupyradıfurone kaynaklı oksidatif stresin büyük bal mumu güvesi üzerine etkileri
Effects of flupyradifurone induced oxidative stress in greater wax moth
- Tez No: 865726
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sunulan çalışmada, Galleria mellonella larvalarında kullanılan yeni bir butenoid insektisit olan Flupyradifurone'un (FLU), süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) enzimleri ile malondialdehit (MDA), protein, karbonhidrat, lipit miktarı üzerindeki etkileri incelenerek, zararlılarla mücadelede hedeflenen organizmadaki kimyasal ve fizyolojik süreçlerin nasıl etkilendiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Flupyradifurone'un farklı konsantrasyonları (10, 25, 50, 75 ve 100 µg/ml), son larva evresindeki böceklere enjekte edilmiştir. Böcekler, belirli periyotlarda (4 ve 24 saat) alınıp tartılarak, -80 °C'de biyokimyasal analizler yapılana kadar bekletilmiştir. Dört saatlik veriler incelendiğinde uygulanan tüm dozlarda SOD aktivitesi kontrol grubuna göre azalmıştır. 24 saatlik veriler incelendiğinde 10, 25, 50, 75 µg/ml flupyradifurone uygulanan gruplarda SOD aktivitesi artış göstermiştir. Dört saatlik ve yirmi dört saatlik CAT verileri incelendiğinde uygulanan bütün dozların aralarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 4 saatlik veriler incelendiğinde uygulanan tüm dozlarda MDA miktarı artış göstermiştir. Yapılan analizler, G. mellonella larvalarının antioksidan savunma mekanizmalarının etkinleştiğini, ROT homeostazisinin bozulduğunu ve lipit peroksidasyonuna yol açtığını göstermektedir. Bulgular, larvaların FLU'ya karşı gösterdiği antioksidan stres tepkisi ve detoksifikasyon mekanizmaları hakkındaki bilgimizi derinleştirirken, gelecekteki hedef dışı toksikoloji araştırmalarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the presented study, the effects of Flupyradifurone (FLU), a novel butenoid insecticide used in Galleria mellonella larvae, on the enzymes superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), and the amount of malondialdehyde (MDA), protein, carbohydrate, lipid were investigated. The aim was to determine how chemical and physiological processes in the targeted organism for pest control were affected. Different concentrations of Flupyradifurone (10, 25, 50, 75, and 100 µg/ml) were injected into insects in the final larval stage. The insects were weighed at specific intervals (4 and 24 hours) and stored at -80°C until biochemical analyses were performed. Upon examining the data from four hours, SOD activity decreased in all applied doses compared to the control group. In the 24-hour data, SOD activity increased in groups treated with 10, 25, 50, and 75 µg/ml of flupyradifurone. When the four hour and twenty-four hour CAT data were examined, no significant difference was found among the administered doses. MDA levels increased in all applied doses when examining the four hour data. The analyses conducted show that the antioxidant defense mechanisms of G. mellonella larvae are activated, ROS homeostasis is disrupted, and it leads to lipid peroxidation.The findings deepen our understanding of the antioxidant stress response and detoxification mechanisms exhibited by larvae against FLU, emphasizing the importance of future non-target toxicity research.