Empirical analysis of the relationship between sustainability and macroeconomics indicators
Sürdürülebilirlik ve makroekonomi göstergeleri arasındaki ilişkinin ampirik analizi
- Tez No: 865727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, 2010-2020 döneminde Orta Asya ve Avrupa'dan 14 ülkenin karşılaştırmalı analizine odaklanarak sürdürülebilirlik ve makroekonomik göstergeler arasındaki karmaşık ilişkiye dair ampirik bir araştırma yürütmektedir. İncelenen ülkeler arasında Estonya, İsviçre, Almanya, Danimarka, Bulgaristan, Bosna Hersek, Belarus, İspanya, Azerbaycan, Belçika, Avusturya ve Çekya bulunmaktadır. Amaçlarından biri de Türkiye'nin bölgedeki sürdürülebilirlik performansını analiz etmektir. Çalışma, sürdürülebilirliği sosyal, ekonomik ve yönetişim olmak üzere üç boyutta incelemekte ve sosyal göstergelerin detaylı analizine özel bir vurgu yapmaktadır. GSYH büyümesi, enflasyon, faiz oranları, dış ticareti ve devlet harcamalarını kapsayan makroekonomik göstergeler, sürdürülebilirlik faktörleri ile korelasyonlarını anlamak için incelenmiştir. Hem sürdürülebilirlik hem de makroekonomik göstergeler için veriler Dünya Bankası'ndan temin edilmiş ve panel regresyon analizi ile bir Python programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) faktörleri ile makroekonomik göstergeler arasında anlamlı ve önemli bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle sosyal boyut, çevresel ve yönetişim parametrelerine kıyasla daha güçlü bir korelasyon göstermektedir. Tez, sürdürülebilirliğin küresel bir tanımının gerekliliğine ilişkin literatürde süregelen söyleme katkıda bulunmaktadır. Sürdürülebilirlik hedeflerinin ilerletilmesinde teknoloji ve inovasyonun önemli rolünü vurgulamakta ve evrensel mevzuat ve politikaların öneminin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis undertakes an empirical investigation into the intricate relationship between sustainability and macroeconomic indicators, focusing on a comparative analysis of 14 countries from Central Asia, Europe and Turkey over the period 2010-2020. The countries studied include Estonia, Switzerland, Germany, Denmark, Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Belarus, Spain, Azerbaijan, Belgium, Austria, and Czechia. One of its aim is to analyze Turkey's sustainability performance among the region. The study explores sustainability through three dimensions: social, economic, and governance, with a specific emphasis on the detailed analysis of social indicators. Macroeconomic indicators, encompassing GDP growth, inflation, interest rates, foreign trade and government expenditure are examined to understand their correlation with sustainability factors. Data for both sustainability and macroeconomic indicators are sourced from the World Bank and analyzed using a Python program with panel regression analysis. The findings reveal a meaningful and significant relationship between Environmental, Social, and Governance (ESG) factors and macroeconomic indicators. Notably, the social dimension demonstrates a stronger correlation compared to environmental and governance parameters. The thesis contributes to the ongoing discourse in the literature concerning the necessity for a global definition of sustainability. It highlights the pivotal role of technology and innovation in advancing sustainability objectives and underscores the importance of universal legislation and policies. The research also advocates for a revisitation of macroeconomic policies and theories to align them with sustainability imperatives.