Flupyradifurone'nun (Butenoloid) bombus (Bombus terrestris L.) arılarında bazı fizyolojik, davranış ve koloni gelişim özellikleri üzerine etkisi
Effects of Flupyradifurone (Butenolide) on some physiological, behavioral, and colony development characteristics in bumblebees (Bombus terrestris L.)
- Tez No: 927724
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÖSTERİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bombus arıları, hem doğal hem de tarımsal ekosistemlerin sürdürülebilirliği için vazgeçilmezdir. Bombus arılarının korunması bitki çeşitliliği, gıda güvenliği ve ekosistem sağlığı açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, doğa dostu bir insektisit olarak tanıtılan Flupyradifurone (FPF) etken maddeli insektisitin (Sivanto, Bayer) Bombus terrestris arılarının fizyolojik, davranışsal ve koloni gelişimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. FPF'nin tavsiye edilen arazi kullanım dozu üzerinden hazırlanan dozlarıyla beş grup (kontrol, FPF 1/100, FPF 1/10, FPF 1/1, FPF 2/1) oluşturulmuş ve arıların yaşam süreleri ile ölüm oranları mikro koloni yöntemiyle 28 gün boyunca değerlendirilmiştir. En kısa yaşam süresi ve en yüksek ölüm oranı FPF 2/1 grubunda kaydedilmiştir. Koloni gelişimi üzerinde FPF'nin işçi ve ana arı üretimi ile ilk erkek arı çıkış zamanını etkilediği, ancak rekabet noktası, ilk ana arı çıkış zamanı ve cinsiyet üretim stratejileri üzerinde etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Hafıza ve öğrenme testlerinde FPF'nin olumsuz bir etkisi belirlenmemiştir. Yuva yeri bulma davranışında da FPF maruziyetinin yön bulma performansını etkilemediği tespit edilmiştir. Beyin dokusu incelemelerinde tüm doz gruplarında nöropil düzensizlikleri gözlemlenmiş, en yüksek düzensizlik FPF 2/1 grubunda saptanmıştır. FPF'ye maruziyet arttıkça hemosit sayılarının azaldığı belirlenmiştir. Genel olarak, FPF'nin B. terrestris arıları üzerinde yıkıcı bir etkisi olmadığı ve tozlaşma performansını olumsuz etkilemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bumblebees (Bombus spp.) play a vital role in maintaining the sustainability of both natural and agricultural ecosystems. Their conservation is critical for plant biodiversity, food security, and ecosystem health. This study investigates the effects of Flupyradifurone (FPF), an active ingredient marketed as an eco-friendly insecticide (Sivanto, Bayer), on the physiology, behavior, and colony development of Bombus terrestris. Five experimental groups were established based on the recommended field application dose of FPF: control, FPF 1/100, FPF 1/10, FPF 1/1, and FPF 2/1. Bee survival and mortality rates were evaluated using the microcolony method over a 28-day period. The shortest lifespan and highest mortality were observed in the FPF 2/1 group. While FPF affected worker and queen production as well as the timing of first male emergence, it had no significant impact on competition point, first gyne emergence time, or reproductive strategies. Memory and learning tests revealed no adverse effects, and nest-finding behavior remained unaffected by FPF exposure. However, neuropil irregularities were detected in brain tissue across all dosage groups, with the most severe disruptions occurring in the FPF 2/1 group. Furthermore, it has been determined that as exposure to FPF increases, the number of hemocytes decreases. Overall, FPF did not demonstrate devastating effects on B. terrestris, nor did it impair their pollination performance. However, the physiological disruptions observed at higher concentrations warrant further investigation to ensure long-term safety in bumblebee populations.