Enver Mehmedhanlı'nın hikâyelerinde yapı ve izlek
Structure and theme in Enver Mehmedhanlı's stories
- Tez No: 865763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Enver Mehmedhanlı'nın hikâyeleri yapı ve izlek açısından incelenmiştir. Bu inceleme, bakış açısı ve anlatıcı düzlemi, olay örgüsü, zaman, mekân, kişiler ve izleksel kurgu olmak üzere altı başlık altında yapılmıştır. İzleksel kurgu ele alınırken her bir hikâyede ön plana çıkan izlekler tarih, felsefe, sosyoloji, psikoloji ve felsefe gibi disiplinlerden de yararlanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan bu incelemede toplum baskısı, aile, özgürlük ve esaret, sözlü kültür ve gelenek, halk ile yöneticiler arasındaki ilişki, fakirlik, masalların gücü, anne hasreti, kimsesiz çocuklar, insanların davranışlarındaki tutarsızlıklar, kadın, aşk ve sevgi, köylü-şehirli çatışması, savaş, umut, yeniden doğuş ve batıl inançlar gibi konulardan hareketle Enver Mehmedhanlı'nın döneminin yaşayışına ve toplumsal sorunlarına nasıl baktığı ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde yapı ve izlek incelemesi neticesinde yazarın hikâyeciliği üzerine ulaşılan hükümlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the stories of Enver Mehmedhanlı, one of the most important writers of Azerbaijani literature, were examined in terms of structure and theme. This analysis was made under six headings: point of view and narrator, plot, time, place, people and thematic fiction. While discussing the thematic fiction, the themes that come to the fore in each story have been tried to be explained by making use of disciplines such as history, philosophy, sociology, psychology and philosophy. In this analysis, social pressure, family, freedom and captivity, oral culture and tradition, the relationship between the people and the rulers, poverty, the power of fairy tales, longing for the mother, orphaned children, inconsistencies in people's behavior, women, love and affection, peasant-urban conflict, war. It is revealed how Enver Mehmedhanlı viewed the life and social problems of his period, based on topics such as, hope, rebirth and superstitions. In the conclusion section, the conclusions reached on the author's storytelling as a result of the structure and theme analysis are included.