Determining the impact of trust and perceived risk on consumers' online shopping behaviour: A case on Turkish online market
Güven ve algılanan riskin tüketicilerin online alışveriş davranışları üzerindeki etkisinin belirlenmesi: Türkiye online pazarında bir örnek
- Tez No: 865762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
2020 yılındaki pandemiden bu yana online alışverişe talep ve popülerlik artıyor ve o tarihten bu yana özellikle Türkiye'de e-ticaret pazarı patlama yaşamaya başladı. Tüketiciler çevrimiçi alışveriş sürecine alışmış ve ustalaşmıştır ancak çevrimiçi perakendecilerin fark edemediği engellere neden olan değişkenler hâlâ mevcuttur. Geçmişteki literatür göz önüne alındığında, çevrimiçi alışveriş davranışını analiz etmek için gerekli olan iki ana faktör vardır: Güven ve Algılanan Risk. Bu çalışmanın amacı, güvenin aracı faktör olduğu Türkiye pazarında Güven ve Algılanan Risk faktörlerinin Çevrimiçi Alışveriş Davranışına etkilerini belirlemektir. Bu çalışmanın evrensel örneklemi Türkiye'deki çevrimiçi kullanıcı popülasyonudur. Makale, veri toplamak için anketin kullanıldığı nicel bir yöntem kullanarak çalışmaya yaklaşmaktadır. Analiz, karmaşık modeli analiz etmek için Yapısal Eşitlik Yöntemi (SEM) kullanılarak gerçekleştirildi ve sonuçlar, Güvenin Çevrimiçi alışveriş davranışı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu, Algılanan Riskin ise Güven ve çevrimiçi alışveriş davranışı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu sonucuna vardı.
Özet (Çeviri)
Online shopping has been increasing in demand and popularity ever since the pandemic struck in 2020 and since then, the e-commerce market started to boom especially in Türkiye. Consumers have become adept and familiar with the process of online shopping yet there are still variables that cause a hindrance which online retailers fail to notice. Taking past literature into consideration, there are two major factors that are essential to analyse online shopping behaviour, Trust and Perceived Risk. The objective of this study is to determine the effects of the factors Trust and Perceived Risk towards Online shopping Behaviour within the Turkish market while having Trust as a mediator factor. The universal sample for this study is the population of online users in Türkiye. The paper approaches the study using a quantitative method where a survey is used to collect data. The analysis is conducted using Structural Equation Method (SEM) to analyse the complex model and the results concluded that Trust has a positive effect on Online shopping behaviour while Perceived Risk has a negative effect towards Trust and online shopping behaviour.