Türk sinemasında bir şair yönetmen: Orhon Murat Arıburnu ve sineması
A poet director in Turkish cinema: Orhon Murat Arıburnu and his cinema
  1. Tez No: 865782
  2. Yazar: CEMAL YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AFİF ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türk Sinemasında birçok yönetmen var olmuş ve bunlar içerisinde bazıları derin izleri bırakıp sinemamızı daha ileriye taşımıştır. Bu yönetmenler göz önüne alındığında genellikle kendine özgü bir tarz yarattıkları görülmektedir. Türk sinemasındaki ilk yönetmenlerin sinema dünyasından gelmedikleri ve çoğunun sinema dışında başka mesleklerden sinemaya geçtiği bilinmektedir. Çalışmamızda üzerinde duracağımız Orhon Murat Arıburnu ise birçok meziyeti kendi bünyesinde barındıran çok yönlü bir sanatçı olarak karşımıza çıkmaktadır. Arıburnu, kültür dünyamızda daha çok şair olarak tanınmışsa da bunun yanında başta sinema olmak üzere birçok sanat dalıyla ilgilenmiştir. Bu çalışmada şair, sinema ve tiyatro yönetmeni, yapımcı, oyuncu, senarist, oyun yazarı, fotoğraf sanatçısı, ressam gibi pek çok alanda ortaya eser koymuş bir yönetmenin hayatı, sanatçı kişiliği, sineması ve sinemasında işlediği temalar üzerinde durulacaktır. Çalışmada niteliksel içerik analizi yöntemiyle Orhon Murat Arıburnu'nun filmleri analiz edilecek ve yoğun olarak işlediği temalar irdelenecektir. Bu yönteme göre çalışmanın örneklemi olarak seçilen filmlerin anlatı yapısı, sinematografi ve tema gibi başlıklar üzerinden analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
There have been many directors in Turkish Cinema, and some of them left a deep mark and carried our cinema forward. When these directors are considered, it is generally seen that they created a unique style. It is known that the first directors in Turkish cinema did not come from the world of cinema and most of them switched to cinema from professions other than cinema. Orhon Murat Arıburnu, whom we will focus on in our study, appears before us as a versatile artist who embodies many virtues. Although Arıburnu is mostly known as a poet in our cultural world, he was also interested in many branches of art, especially cinema. This study will focus on the life, artistic personality, cinema and themes of a director who has produced works in many fields such as poet, cinema and theater director, producer, actor, screenwriter, playwright, photographer and painter. In the study, Orhon Murat Arıburnu's films will be analyzed using the qualitative content analysis method and the themes he deals with extensively will be examined. According to this method, the films selected as samples of the study will be analyzed under headings such as narrative structure, cinematography and theme.