Effects of gender roles in literature and politics: Analyzing Women Also Exist by Erendiz Atasü, The Color Purple by Alice Walker and We Will Be Heard by Jo Freeman
Toplumsal cinsiyet rollerinin edebiyat ve siyasetteki etkileri: Erendız Atasü Kadınlar da Vardır, Alıce Walker Renklerden Moru ve Jo Freeman Duyulacağız
  1. Tez No: 865786
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CERCİS TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Turkish Language and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kadınlar, eril ideolojinin egemenliği nedeniyle cinsiyetlerini edebiyat ve politikada çok geç duyurabilmişlerdir. İdeolojiler tarafından her gün inşa edilen ve geliştirilen dünya; düşünce, yaşam ve anlam bakımından bireyin biyolojik cinsiyetine önem veren bir yer haline gelmiş ve tüm bunlar toplumsal cinsiyet kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, eril toplum tarafından kadının görüşü sorulmadan oluşturulan eril ve dişil roller ortaya çıkmış ve bazen kadınlar tarafından, bazen de erkekler tarafından istenen roller olarak yazılmıştır. Eril ideolojinin hakim olduğu toplumlar tarafından tasarlanan bu roller, kadınların her alanda geri kalmasına neden olmuştur. Yüzyıllardır hem evde hem de dışarıda aktif ve dinamik bir çalışma yaşamına sahip olan kadınların istihdam konforu, özellikle 1970'lerden sonra ele alınmaya başlandı. Kadınların çalışma politikalarında birçok iyileştirme yapılmış olmasına rağmen, hala geride kalan kadınlar bulunmaktadır. Türkiye'de geri durmadan sesini duyurmaya çalışan Erendiz Atasü, Amerika'da Alice Walker ve Jo Freeman gibi yabancı çağdaşları gibi, Türkiye'de ve Amerika'da kadınların cinsiyet rollerinin yerini eleştirir. Atasü, Kadınlar da Vardır adlı eserinde, Türkiye'deki kadın imgesi ve toplum tarafından onlara atanan roller üzerine yazar; Cumhuriyet dönemi yazarı olarak, eserlerinde sıkça kadınların politikadaki yerini ve patriarkal toplumun“kadın politikada”ifadesine bakışını ele alır. Benzer şekilde, Walker, eseri Renklerden Moru'nda toplumdaki cinsiyet rolleri dağılımından kaynaklanan siyahi bir kadının yaşadığı zorlukları ustaca ve cesaretle ele almaktadır. Türkiye'deki kadınlar, Amerikan Devrimi'nden, yani 1775 ile 1783 arasından sonra, 1935'te ilk kez parlamentoda yer aldı; Amerika ve birçok diğer ülkede kadınlar politikada yer almaya başladılar. Politikada kadın hakları için önemli savaşlar veren önemli isimlerden biri de Jo Freeman'dır. Klasik feminist makalelerinin yanı sıra, sosyal ve politik hareketler ve siyasi partiler hakkında önemli eserler yazmıştır. We Will Be Heard adlı eserinde, kadınların ana akım politikada ve kadınlara yönelik kamu politikasında karşılaştığı önemli konulara değinmektedir.
Özet (Çeviri)
Women could make their gender heard late in literature and politics due to the dominance of masculine ideology. The world, which develops and is built day by day by ideologies, has become a place that cares about the biological sex of the individual in terms of the way of thinking, living, and understanding, and all of these have led to the emergence of the concept of gender. In this context, masculine and feminine roles have been created by the patriarchal society without asking the woman's opinion, and have sometimes been made by neither women nor men, roles that are wanted to be played as written. These roles, conceived by societies dominated by masculine ideology, have caused women to fall behind in every field. The employment comfort of women, whose working life has been active and dynamic both at home and outside for centuries, began to be addressed, especially after the 1970s. Although many improvements have been made in women's working policies, there are still women left behind. Erendiz Atasü, who tried to make a sound by not standing back in Turkey, criticizes the place of women and gender roles in literature and politics, like her foreign contemporaries Alice Walker and Jo Freeman. Atasü deals with the image of women in Turkey and the roles assigned to them by society in her work titled Women Also Exist, as a writer of the Republican period, frequently includes in her works the place of women in politics and how the patriarchal society views the expression“woman in politics”. Likewise, Walker masterfully and bravely addresses the difficulties faced by a black woman in society due to gender role distribution in her work The Color Purple. Women in Turkey took part in the parliament for the first time in 1935, after the American Revolution, that is, between 1775 and 1783, women began to take a place in politics in America and many other countries. Jo Freeman was an important person who fought important battles for women's rights in politics. In addition to her classic feminist articles, she has written important works about social and political movements and political parties. In her work titled We Will Be Heard, she touches upon important issues about women in mainstream politics and public policy towards women.