Ischemic stroke lesion segmentation in MRI images using U-shaped convolutional neural network
U-şekilli evrişimsel sinir ağı kullanılarak MR görüntülerinde iskemik inme lezyon segmentasyonu
  1. Tez No: 865821
  2. Yazar: İLAYDA ALPAY ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONAN GÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
İnme, günümüzde dünyada önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. İnme geçiren hastaların tedavisi ve hayatta kalması için acil ve kesin tanı çok önemlidir. İskemik inmenin tanı ve tedavisi çoğunlukla manyetik rezonans görüntülemeye (MR) dayanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 2 boyutlu MR görüntüleri kullanarak U şeklinde bir evrişimsel sinir ağı mimarisi (CNN) oluşturarak iskemik inme lezyonunu bölütlemek ve çeşitli kayıp fonksiyonları kullanarak çalışmanın kayıp sonuçlarını, zar benzerlik katsayısını (DSC), hassasiyetini ve özgünlüğünü değerlendirmektir. Oluşturulan modeli eğitmek, doğrulamak ve test etmek için Ischemic Stroke Lesion Segmentation (ISLES 2015) veri setindeki iskemik inme hastalarından alınan 2 boyutlu MR görüntüleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, Binary Cross Entropy Loss, Dice Loss, Focal Loss ve Binary Cross Entropy Dice Loss fonksiyonları kullanılarak iskemik inme lezyonlarının segmentasyonu ve bunların DSC, hassasiyet, özgünlük ve doğruluk üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Özetle, önerilen modelden sağlanan sonuçlar, kayıp fonksiyonlarının iskemik inme lezyonlarının belirlenmesinde U-Net modelinin doğruluğunu nasıl değiştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Stroke is one of the leading causes of death in the world today. For the treatment and survival of patients with stroke, an immediate and precise diagnosis is crucial. The diagnosis and treatment of ischemic stroke depend heavily on magnetic resonance imaging (MR). The aim of this study is to segment the ischemic stroke lesion by creating a U-shaped convolutional neural network architecture (CNN) using 2-dimensional MR images and to evaluate the loss results, dice score (DSC), sensitivity, specificity of the study using various loss functions. 2-dimensional MRI scans of ischemic stroke patients from the Ischemic Stroke Lesion Segmentation (ISLES 2015) dataset were used to train, validate and test the created model. As a result, the segmentation of ischemic stroke lesions by using Binary Cross Entropy Loss, Dice Loss, Focal Loss and Binary Cross Entropy Dice Loss and and functions and their effects on DSC, sensitivity, specificity were revealed. In conclusion, the results obtained from the proposed model showed how the loss functions changed the performance metrics of the U-Net model in identifying ischemic stroke lesions.