Çocuk refahı alanında çalışan meslek elemanlarının merhamet yorgunluğunun incelenmesi: Sosyal hizmet merkezlerine yönelik bir uygulama
Investigation of compassion fatigue of professionals working in the field of child welfare: A study on social service centers
- Tez No: 865839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı çocuk refahı alanında çalışan meslek elemanlarının merhamet yorgunluğunun incelenmesidir. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak ölçüt örnekleme yöntemiyle 18 katılımcı ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilerek veriler toplanmıştır. Fenomenoloji (olgubilim) deseni kullanılan çalışmada görüşmeler, 2 Temmuz-30 Kasım 2023 tarihleri aralığında katılımcıların ve görüşmecinin ortaklaşa belirlediği gün, saat ve mekânda gerçekleştirilmiştir. Ortalama 45 dakika süren görüşmelerde katılımcıların onayı ile ses kayıt cihazı kullanılarak veriler aslına uygun olarak yazıya dökülmüştür. Word ve Excel 2013 programı kullanılarak çözümlenen verilerde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Analizler sonucunda“merhamete yüklenen anlam”,“merhamet yorgunluğuna yüklenen anlam”,“merhamet yorgunluğu nedenleri”,“merhamet yorgunluğunun etkileri”,“merhamet yorgunluğu güçlükleri”ve“merhamet yorgunluğuyla baş etme”şeklinde 6 ana tema oluşturulmuştur. Travma mağduru bireylere hizmet etmenin oluşturduğu güçlükler vardır. Merhamet yorgunluğu da bu güçlüklerden biridir. Merhamet yorgunluğu yaşanmasında; iş yükü, aşırı empati, yetersizlik duygusu, mesleki tatmin ve işleyişle ilgili sorunlar öne çıkmaktadır. Çocuk refahı meslek elemanlarının karşılaştığı güçlüklerle baş edebilmesi için duygusal iyilik hali yüksek olmalıdır. Meslek elemanlarının merhamet memnuniyeti yaşama olasılıklarını artıracak ve baş etme becerilerini geliştirecek mikro, makro ve mezzo boyutta programlara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the compassion fatigue of professionals working in the field of child welfare. In the research, data were collected by conducting in-depth interviews with 18 participants using a semi-structured interview form and criterion sampling method. In the study using the phenomenology design, the interviews were held between July 2 and November 30, 2023, on the day, time and place determined jointly by the participants and the interviewer. During the interviews, which lasted approximately 45 minutes, the data were transcribed faithfully using a voice recorder, with the consent of the participants. Content analysis method was used in the data analyzed using Word and Excel 2013 programs. As a result of the analyses, 6 themes were created:“the meaning attributed to compassion”,“the meaning attributed to compassion fatigue”,“causes of compassion fatigue”,“effects of compassion fatigue”,“compassion fatigue difficulties”and“coping with compassion fatigue”. There are challenges posed by serving individuals who are victims of trauma. Compassion fatigue is one of these difficulties. In experiencing compassion fatigue; Workload, excessive empathy, feeling of inadequacy, professional satisfaction and functioning problems come to the fore. Emotional well-being must be high in order for child welfare professionals to cope with the challenges they face. There is a need for micro, macro and meso scale programs that will increase the probability of professional staff experiencing compassion satisfaction and improve their coping skills.