Antimicrobial effects of fluor bearing schiff base derivatives and their metal complexes on Streptococcus pyogenes, Proteus mirabilis and Klebsiella pneumoniae
Flor içeren schiff bazı türevlerinin ve bunların metal komplekslerinin Streptococcus pyogenes, Proteus mirabilis ve Klebsiella pneumoniae üzerindeki antimikrobiyal etkileri
  1. Tez No: 865840
  2. Yazar: KHAIRIYAH MUSTAFA HAMAD HAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Patojenlerde mevcut ilaçlara karşı direnç gelişimi dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biridir. Bu çalışmada, yeni antibakteriyel ilaç araştırmalarına katkı amacıyla, iki florofenilbütilsalisisil aldimin Schiff bazı ligandı ile bunların bakır ve paladyum kompleksleri içeren Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis ve Streptococcus pyogenes üzerindeki antibakteriyel aktivitesi MTT analizi ile araştırıldı. Kimyasallar ve pozitif kontrol (gentamisin) mikroplakalar üzerinde üçlü düzende 1μM, 10μM, 100μM ve 1000μM olacak şekilde ekildi ve üzerine 0.5 McFarland dozunda bakteri suşları eklendi. 18 saat inkübasyondan sonra, bileşiklerin her birinin MIC50 değerlerini saptamak için, bir canlılık göstergesi olarak MTT boyası uygulandıktan sonra formazan kristallerini çözmek için çözücü olarak dimetil sülfoksit kullanıldı. Her bir kuyucuk için 570 nm dalga boyunda bir mikroplaka okuyucuyla elde edilen OD değerleri, her kimyasalın MIC50'sini hesaplamak için kullanıldı. Gentamisin MIC50 değerleri K. pneumoniae, P. mirabilis ve S. pyogenes için sırasıyla 2,09, 1,873 ve 1,68 µM olarak belirlendi, ve K. pneumoniae ve P. mirabilis'e karşı en güçlü MIC50 değerleri C1 ve C4 tarafından sırasıyla 6,06 ve 5,314 µM olarak belirlendi. S. pyogenes neredeyse tüm bileşiklere karşı güçlü etkinlik sergilerken, en etkili MIC50 değeri C3 ile 3,728 µM olarak belirlendi. Çalışmamızda özellikle Schiff bazı bakır kompleksinin S. pyogenes üzerine güçlü antibakteriyel etkisinin dikkate değer olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The development of resistance in pathogens to existing drugs is one of the world's biggest health problems. In this study, in order to contribute to new antibacterial drug research, two fluorophenyl-butylsalicysyl aldimine Schiff base ligands and their antibacterial activities on Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis and Streptococcus pyogenes containing copper and palladium complexes were investigated by MTT analysis. Chemicals and positive control (gentamicin) were seeded on microplates in triple order as 1μM, 10μM, 100μM and 1000μM, and bacterial strains were added at a dose of 0.5 McFarland. After 18 h incubation, dimethyl sulfoxide was used as a solvent to dissolve formazan crystals after applying MTT dye as a viability indicator to determine the MIC50 values of each of the compounds. OD values obtained with a microplate reader at 570 nm wavelength for each well were used to calculate the MIC50 of each chemical. Gentamicin MIC50 values were determined to be 2.09, 1.873, and 1.68 µM for K. pneumoniae, P. mirabilis, and S. pyogenes, respectively, and the strongest MIC50 values against K. pneumoniae and P. mirabilis were 6 by C1 and C4, respectively. It was determined as .06 and 5.314 µM. While S. pyogenes exhibited strong activity against almost all compounds, the most effective MIC50 value was determined as 3.728 µM with C3. In our study, we think that the strong antibacterial effect of Schiff base copper complex on S. pyogenes is particularly noteworthy.