Genç yetişkinlerde bağlanma stilleri ve ilişki inançlarının incelenmesi
Investigation of attachment styles and relationship beliefs in young adults
  1. Tez No: 865875
  2. Yazar: AYBÜKE İĞDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BÜLBÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Genç yetişkinlik kavramı, ergenlik döneminin sonuyla orta yaş arasını kapsayan bir dönemdir. On sekiz ile otuz beş yaş arasını temsil eden genç yetişkinlik döneminde; partner seçilmesi, bireyin ebeveyn olması veya kendi ailesini oluşturması, maddi özgürlüğünü kazanması, meslek seçip iş hayatına atılması, sosyal girişimlerinin olması ve bu girişimleri sürdürebilmesi gibi hedeflerinin olduğu belirtilmektedir Bu tezin amacı, genç yetişkinlerin bağlanma stilleri ve ilişki inançlarını incelemektir. Bu çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden anket araştırma modeli kullanmıştır. Tanımlayıcı – kesitsel tipte tasarlanan bu araştırmanın verileri, 18-30 yaş arası 182 genç yetişkinle sosyal medya platformları aracılığıyla çevrimiçi olarak dağıtılan Google Anketler ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında seçkisiz örnekleme yöntemi seçilmiştir. Bu çalışmada, Romantik İnançlar Ölçeği (RİÖ), İlişki İnançları Ölçeği (İİÖ), ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği kullanılmıştır (ÜBBSÖ). Bağımsız değişken katılımcıların sosyo-demografik durumları iken bağımsız değişken ilişki inançları ve bağlanma stilleridir. Araştırmada elde edilen veriler, IBM Statistical Package for the Social Sciences 25.0 (IBM SPSS 25.0) istatistik paket programına girilerek elde edilen veriler analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Student t testi, One Way ANOVA, Pearson korelasyon, kullanılmıştır. Ayrıca post-hoc testleden Tukey kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of young adulthood is a period between the end of adolescence and middle age. In young adulthood, which represents the period between the ages of eighteen and thirty; it is stated that there are goals such as choosing a partner, becoming a parent or creating one's own family, gaining financial freedom, choosing a profession, and entering business life, having social initiatives and sustaining these initiatives. This thesis aims to examine how these goals affect relationship beliefs in young adulthood and which schemas play a role. In this study, a survey research model, one of the quantitative research methods, was used. The data of this descriptive cross-sectional study were collected from 182 young adults aged 18-30 through Google Surveys distributed online through social media platforms. Random sampling method was selected for the study. In this study, the Romantic Beliefs Scale (RİÖ), the Relationship Beliefs Scale (İİÖ), and the Three Dimensional Attachment Styles Scale (ÜBBSÖ) were used. The independent variable was the socio-demographic status of the participants, while the independent variable was relationship beliefs and attachment styles. The data obtained in the study were entered into the IBM Statistical Package for the Social Sciences 25.0 (IBM SPSS 25.0) statistical package program and the data obtained were analyzed. Student t-test, One-way ANOVA, and Pearson correlation were used in the evaluation of the data. In addition, Tukey from the post-hoc test was used.