Yetişkinlerde duygu düzenleme becerileri ve hissedilen yakınlık korkusu arasındaki ilişkide aile öngörülemezliğinin aracı rolü
The instrumental role of family unpredictability in the relationship between emotion regulation skills and feeled fear of intimacy in adults
  1. Tez No: 865874
  2. Yazar: HANDE ERÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇALIŞAN KİNTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma yetişkin bireylerin duygu düzenleme becerileri ve hissedilen yakınlık korkusu arasındaki ilişkide aile öngörülemezliğinin aracı rolünün incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi; İstanbul ilinde ikamet eden 18-66 yaş aralığındaki 307 kadın 144 erkek olmak üzeri 451 katılımcıdan oluşmaktadır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemi olup ölçek ve anket uygulamaları ile veriler toplanmıştır. Veri toplamak için katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği, Yakınlık Korkusu Ölçeği ve Geçmişe Dönük Aile Öngörülemezliği Ölçeği uygulanmıştır. Veriler Statistical Package for Social Sciences for Windows 22 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları değerlendirildiğinde korelasyon analizlerine göre duygu düzenleme becerilerinin yakınlık korkusu ve aile öngörülemezliği ile arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Yakınlık korkusu ve aile öngörülemezliği arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Aracılık etki analizi sonuçlarına göre duygu düzenleme becerileri ve yakınlık korkusu arasındaki ilişkide aile öngörülemezliğinin kısmi aracı etkisi vardır. Araştırma bulguları literatür kapsamında tartışılıp araştırmacılara ve uygulamalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the mediating role of family unpredictability in the relationship between emotion regulation skills and perceived fear of intimacy in adult individuals. The sample of the research consists of 451 participants, including 307 females and 144 males, aged between 18 and 66, residing in Istanbul. This research employs a quantitative research method, and data is collected through the administration of scales and questionnaires. The instruments used for data collection include a Demographic Information Form, Emotion Regulation Skills Scale, Fear of Intimacy Scale, and Past Family Unpredictability Scale. Data analysis is conducted using the Statistical Package for Social Sciences for Windows 22 program. When the findings of the research are evaluated, according to the correlation analyses, there is a significant negative relationship between emotion regulation skills and fear of intimacy, as well as between emotion regulation skills and family unpredictability. There is a significant positive relationship between fear of intimacy and family unpredictability. According to the results of the mediation analysis, there is a partial mediating effect of family unpredictability on the relationship between emotion regulation skills and fear of intimacy. The research findings have been discussed within the scope of the literature, and recommendations have been provided for researchers and practitioners.