Building information modelling (bim) implementation for efficient facilities management (FM)
Verimli tesis yönetimi için yapı bilgi modellemesi (BIM) uygulaması
- Tez No: 865883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) tabanlı projelerde, tasarım aşamasında geliştirilen proje modelleri, Tesis Yönetimi (FM) aşamasında doğrudan kullanılmaz. Bu tasarım aşaması modellerinin, FM aşamasında yeniden üretilmeden kullanılması, tasarım ile FM aşamaları arasındaki geçişi kolaylaştırır ve hızlandırır. Bu konu, büyük ölçekli BIM projelerinde özel bir dikkat gerektirir. Ancak, FM amaçlarına yönelik BIM sistemi kullanılan proje modellerinde genellikle yetersizliklerle karşılaşılır. Örneğin, FM gereksinimlerini karşılamayan yetersiz bilgi veya düşük kalite veri. Bu çalışma, tasarım aşamasından FM aşamasına geçişle ilişkilendirilen zorlukları belirlemeye odaklanır ve ABDli bir şirket tarafından tasarlanan bir fındık işleme tesisi ve Alman bir şirket tarafından tasarlanan bir Enerji Transfer Tesisini vaka çalışmaları olarak kullanır. Her iki tasarım şirketinden proje paydaşları ve bir FM uzmanları grubu ile yapılan görüşmelerle, araştırma bu konuda farklı bakış açılarını yakalar. Örnek projelerden gelen farklı paydaşların; iki farklı tasarım şirketi ve bir FM uzmanları grubunun bakış açılarını göz önünde bulundurarak, bu araştırma tasarım ile FM aşamaları arasında sorunsuz bir geçişi kolaylaştırmak için potansiyel çözümler önermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In Building Information Modelling (BIM) based projects, the project models developed during the design phase are not directly utilized in the Facilities Management (FM) phase. Leveraging these design phase models without reproduction in the FM phase is crucial, as it facilitates and expedites the transition between the design and FM phases. This aspect warrants particular attention in large-scale BIM projects. However, projects utilizing the BIM system for FM purposes often encounter inadequacies in their models, such as insufficient information or low-quality data that fails to meet FM requirements. This study focuses on identifying the challenges associated with transitioning from the design stage to the FM stage, using a hazelnut plant facility designed by a US Company and an Energy Transfer Facility designed by a German Company as case studies. Through interviews with project stakeholders from both design companies and a group of FM specialists, the research captures diverse perspectives on this issue. By analyzing and evaluating the perspectives of different stakeholders, including two distinct design companies and a group of FM specialists, this research aims to propose potential solutions to facilitate a seamless transition between the design and FM phases.