Complaint processing system for facility management using augmented reality and building information modeling integration
Tesis yönetimi için artırılmış gerçeklik ve yapı bilgi modellemesi entegrasyonunu kullanan şikayet işleme sistemi
- Tez No: 886452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tesis Yönetimi operasyonları, tesislerdeki operasyonel performansının, sürdürülebilirliğin ve kullanıcı memnuniyetinin artırılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Verimli Tesis Yönetimi operasyonları, önemli maliyet tasarrufları sağlamakta ve kaynakların daha iyi tahsis edilmesini mümkün kılabilir. Verimli Tesis Yönetimi operasyonlarına gerçekleştirebilmenin önemli bir şartı, tesisin sorunlarının ustalıkla yönetilmesidir. Sorunların ustalıkla ve efektif bir şekilde yönetilmesi, optimal çalışma koşulları sağlayarak kullanıcıların refahının ve üretkenliğinin artmasını teşvik etmektedir. Tesis kullanıcılarına sağlanan bu ideal koşullar sonuç olarak, kullanıcıların tesiste geçirdiği sürenin kalitesini ve kullanıcıların tesisteki verimliliğini önemli ölçüde artırılabilir. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler bir tesisin yönetilme sürecinde büyük önem taşımaktadır. Tesis yöneticileri bu geri bildirimleri kullanarak tesisin genel durumunu değerlendirebilirler. Bu sebeple tesislerde kullanıcı geri bildirilerinin tesislerin operasyonel verimliliğini artırmadaki önemi kolayca görülebilmektedir. Kullanıcılardan geri bildirim toplamak için kullanılan mevcut yöntemlerin zayıf noktaları belirli alanlarda kolayca fark edilmektedir. Geri bildirim toplamak için kullanılan geleneksel metodlar, özellikle detaylı ve sorunun kaynağı ile ilgili konum bilgisini yakalayıp kayıt edememesi zayıf noktalarının açıkça gösterilmiş bir örneğidir. Geleneksel metodların gösterdiği bu eksiklik nedeniyle, kullanıcıların şikayetlerinin veya önerilerinin gerçek nedenlerini etkili bir şekilde tanımlamak ve bu geri bildirimleri efektif bir şekilde değerlendirmek zorlaşmaktadır bu durum tesis yönetimi operasyonlarının efektifliğini ve optimizasyonunu olumsuz etkilemektedir. Bu tez, bahsedilen bu zorlukları göz önünde bulundurarak, tesislerde geri bildirimlerin ve şikayetlerin toplanması ve efektif bir şekilde işlenmesini geliştirmek amacıyla bir mobil uygulama önermektedir. Artırılmış Gerçeklik ile Yapı Bilgi Modellemesi teknolojilerinin birlikte kullanılmasını öneren bu uygulama, geleneksel şikayet ve geri bildirim toplama metodlarındaki bu eksikleri gidermeyi amaçlamaktadır. Önerilen bu sistem, artırılmış gerçeklik ve yapı bilgi modellemesi kullanarak kullanıcıların çevrelerini görselleştirmelerini sağlamaktadır. Kullanıcılar bu görselleştirmeler ile etkileşime geçip yapı bilgi modelinde bulunan bileşen bilgilerine doğrudan erişebilmektedir. Çalışmamızın özü, mobil uygulama çerçevesinde yapı bilgi modellemesi ve artırılmış gerçeklik entegrasyonunu araştırarak, mevcut geri bildirim toplama ve şikayet yönetimi süreçlerindeki eksiklikleri gidermeyi amaçlamaktadır. Geliştirilen mobil uygulama, Yapı Bilgi Modelini artırılmış gerçeklik kullanarak gerçek dünya üzerinde görselleştirmektedir. Bu görselleştirme uygulamanın önceden belirlenmiş işaretçileri tarayıp tanımasından sonra Yapı bilgi modelini işaretçiye tanınan noktaya yerleştirerek gerçekleştirmektedir. Bu görselleştirmeden yararlanarak kullanıcılar fiziksel çevrelerini yapı bilgi modelinden alınan bilgiler ve görselleştirmeler ile zenginleştirmekte, kullanıcıların bu görselleştirmelerden arasında hareket etmelerini sağlamakta ve bunların sonucunda kullanıcıların mekansal farkındalığını önemli ölçüde artırmaktadır. Uygulamanın kullanıcı arayüzü, kullanıcıların Yapı Bilgi Modeli bileşenleri ile etkileşimi kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcılar, Yapı Bilgi Modeli bileşenlerine tıklayarak onlarla etkileşime geçebilir ve bu sayede seçili bileşenle ilgili bilgilere Yapı Bilgi Modeli yardımıyla doğrudan erişebilir. Tesis yönetiminde çalışan personeller, uygulamaya girilen kullanıcı geri bildirimlerini ve şikayetleri verimli bir şekilde analiz etmek için uygulamanın Yapı bilgi modelinden alıp sağladığı detaylı teknik bilgileri ve bileşenlerin üzerinde uygulanan operasyonların tarihçesini kullanabilir. Uygulamanın ayırt edici bir özelliği, geri bildirim veya şikayetlerin doğrudan seçilen Yapı Bilgi Modeli bileşenlerine eklenebilmesidir. Bu özellik ile uygulama oluşturulan geri bildirim veya şikayeti konum verisiyle zenginleştirir. Şikayetlere eklenen bu konum bilgisi tesis personelinin ilgili bileşeni kolayca ve etkin bir şekilde belirleyebilmesini ve bileşene ait çeşitli şikayetleri gözden geçirmesini kolaylaştırmaktadır. Uygulamada gerçekleştirilen bu süreçlerin hepsi kayıt edilmekte ve bu sayede yapılan tüm tesis yönetimi operasyonlarının dijital kayıt geçmişinin tutulmasını sağlamaktadır. Önerilen uygulama, geleneksel geri bildirim ve şikayet toplama metodlarına kıyasla önemli bir iyileştirme sunarak tesis yönetimi alanında önemli bir ilerlemeyi hedeflemektedir. Geleneksel metodlarda bahsedildiği gibi şikayet ile ilgili, kesin olarak doğru şekilde belirlenmiş konum bilgisi bulunmamaktadır. Özellikle bu tür yüksek değer sağlayabilen verilerin eksikliği, mevcut geri bildirim ve şikayet toplama yöntemlerin en büyük dezavantajlarından biridir. Önerilen artırılmış gerçeklik ve yapı bilgi modellemesi kullanan bu uygulama bu boşluğu doldurmak için yüksek bir potansiyel göstermektedir. Bu potansiyel yapılan bu çalışmanın önemli bir katkısını belirginleştirmektedir. Önerilen mobil uygulamanın performansını değerlendirmek ve kullanıcı geri bildirimleri toplamak için örnek bir yapı bilgi modeli kullanılarak kullanılabilirlik testleri gerçekleştirilmiştir. Örnek bir Yapı bilgi Modelinin kullanılma sebebi aktif olarak kullanılan gerçek bir tesisin modeline erişmenin ve bu tesis içerisinde testler yapmak için izinleri almanın zorluğu olmuştur. Gerçekleştirilen bu testlerde geleneksel geri bildirim toplama yöntemlerini temsil etmesi için basit bir form tabanlı 2D bir uygulamada geliştirilmiştir. Geliştirilen bu 2 boyutlu uygulama önceden tanımlanmış işaretçileri tanıyınca kullanıcıya tesisin yerleşim planının bir haritasını sunmaktadır. Kullanıcılar bu harita üzerine işaretler koyarak geri bildirimlerine konum bilgisi ekleyebilmektedir. Konum bilgisi ekledikten sonra kullanıcılar formun geri kalanını doldurup geri bildirimlerini tamamlayabilmektedirler. Kullanılabilirlik testlerinde önerilen mobil uygulama ile bu 2 boyutlu uygulama karşılaştırılmıştır. Tüm kullanılabilirlik testlerinin tamamlanmasının ardından katılımcılar, Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği anketini ve bir Değerlendirme Sonrası Anketi (PEQ) doldurularak geri bildirimleri ve görüşleri toplanmıştır. Değerlendirme Sonrası Anketi, kullanıcıların uygulama ile etkileşimlerinin hemen ardından, tecrübeleri hala taze iken geri bildirimlerini toplamak için geliştirildi. Bu anket kullanıcı deneyimlerini daha derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Anket kullanıcıların uygulamanın kullanıcı arayüzü tasarımı, gelecekte planlanan potansiyel özellikler ve mevcut özelliklerin etkinliği konularında kullanıcı geri bildirimlerini toplamak için kullanılmıştır. Bu iki farklı test anketi sonucunda, hem standart kullanılabilirlik metrikleri hem de uygulamanın tasarımı ve özellikleri hakkında daha kişiselleştirilmiş kullanıcı geri bildirimleri toplanmıştır. Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği testi sonuçları önerilen uygulama için umut verici olmakla beraber potansiyel iyileştirme alanları olduğunu göstermektedir. Testlerin yapıldığı katılımcı grubu, uygulamada kullanılan teknolojilere aşinalık açısından nispeten tecrübeli katılımcılardan oluşmaktaydı. Bu durum gerçek dünya tesis yönetimi alanında çalışan ekiplerinin çeşitliliğini tam olarak yansıtmayabilir. Uygulama üzerinde yapılacak gelecekteki değerlendirmeler, uygulamanın kullanılabilirliğini ve etkinliğini daha geniş bir kullanıcı yelpazesi üzerinde ölçmek için tercihen profesyonel tesis yönetimi personellerinden oluşan daha geniş bir katılımcı havuzu kullanmayı hedeflemelidir. Gerçek dünyadaki tesis yönetimi ekibinin yaş ve artırılmış gerçeklik gibi nispeten teni teknolojileri kullanabilme yeteneğinin test grubundan farklı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanılabilirlik testlerimizden elde edilen bulgular, kullanıcıların iki uygulamada da şikayet bildirme sürelerinin birbirine çok yakın olduğunu ortaya koydu. Bulunan bu minimal zaman farkına rağmen, katılımcılar artırılmış gerçeklik kullanan uygulamayı kullanırken mekansal farkındalıklarının önemli ölçüde arttığını bildirdi. Bu artmış mekansal farkındalık, kullanıcıların şikayet bildirirken veya geri bildirim sağlarken kendilerine daha fazla güven duymalarını sağladı. Bu geri bildirim, artırılmış gerçeklik uygulamasının, kullanıcılar üzerinde pozitif bir etki bıraktığını ve daha bilgilendirici bir etkileşim sağlayarak kullanıcı deneyimini geliştirme potansiyeli bulunduğunu vurgulamaktadır. Tesis yönetiminde çalışan personeller açısından, uygulamanın gerçek etkisini ölçmenin kendine has belirli zorlukları bulunmaktadır. Tesis yönetimi operasyonlarının kendine has doğası nedeniyle, uygulamanın gerçek tesis yönetimi operasyonlarındaki etkinliğini doğru bir şekilde değerlendirmek, uygulamanın profesyonel tesis yönetimi personeli tarafından gerçek tesis yönetimi problemleri ile test edilmesini gerektirecektir. Kullanılabilirlik testleri, tesis yönetimi personeli açısından bilgilendirici olmasına rağmen, testlerin yapay ve simüle doğaları ve katılımcıların geldiği çeşitli profesyonel ve akademik geçmişleri nedeniyle sınırlı sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Bu faktörler, tesis personelinin karşılaştığı karmaşık gerçek dünya senaryolarının yerini tam olarak tutamamakta ve bu sebeple uygulamanın tesis personeli için pratik etkilerini değerlendirmeyi zorlaştırmaktadır. Sonuç olarak, kullanılabilirlik testleri, artırılmış gerçeklik uygulamasının kullanıcılar üzerindeki pozitif faydalarını gösterirken, tesis yönetiminde çalışan personeller üzerindeki etkisini tam olarak anlamak için profesyonel ortamlarda gerçekleşen gerçek dünya testleri gerektiğini ortaya koymuştur. Uygulamanın profesyonel tesis yönetimi personeli tarafından kullanıldığı gerçek dünyadaki karmaşık tesis yönetimi sorunlarının kullanıldığı senaryolar, uygulamanın bu zorlukları ele alma konusundaki faydasını keşfetmek, etkinliğini doğrulamak ve iyileştirme alanlarını belirlemek için kritik olacaktır.
Özet (Çeviri)
Facility management (FM) operations are instrumental in improving the operational performance, sustainability, and occupant satisfaction within facilities. Efficient facility management operations not only promise significant cost savings and improved resource allocation but they also contribute to enhanced environmental sustainability. One important aspect of achieving effective facility management operations is the adept management of facility issues. This plays a pivotal role in fostering occupant well-being and productivity by ensuring optimal working conditions. This, in turn, has the potential to significantly improve the overall quality and efficiency for facility occupants. Occupant feedback is one area where facility managers can gather valuable feedback to evaluate the facility condition. Despite the undeniable importance of occupant feedback in enhancing the operational efficiency of facilities, existing methodologies for feedback collection still exhibit some weak points. Traditional mechanisms for gathering occupant feedback are often inadequate, lacking the capability to capture detailed and spatially relevant information. Because of this shortfall, it is challenging to effectively identify and address the root causes of complaints or suggestions, thereby hindering the optimization of facility management operations. In light of these challenges, this thesis proposes a system to enhance the way feedback and complaints are collected and processed within facilities. By integrating Augmented Reality (AR) with Building Information Model (BIM) , this study introduces a facility management system designed to bridge the deficiencies of the existing feedback gathering methods. This system empowers both occupants and facility management personnel with the ability to visualize their surroundings and access detailed component information source directly from building information models. The core of our study is the exploration of potential methodologies for integrating building information model and AR within a mobile application framework, aimed to address the prevailing deficiencies in feedback collection and complaint management processes. The developed AR-BIM application enables the overlay and visualization of building information model onto the real-world using augmented reality technology. Predefined markers are scanned by the application to accurately superimpose the building information model on to the real world. This visualization empowers the users to navigate their physical surroundings, enhanced with virtual representations of building information model elements, thus significantly augmenting spatial awareness of users. The application's user interface is designed to facilitate interaction with BIM components, allowing users to select BIM elements and subsequently access relevant technical data sourced directly from the BIM. Simultaneously, facility management personnel are equipped with features to efficiently analyze the user feedback and complaints, thanks to both the detailed information provided by occupants and application's ability to visualize and provide technical data from the BIM. A distinctive feature of the application is its capability to attach feedback or complaints directly to the selected BIM elements. By doing so the application enriches the feedback with precise spatial data. This allows facility management personnel to effectively see highlighted elements and sift through various complaints. These processes in turn allows the application to maintain a digital record history of all of the performed processes. By offering a substantial improvement over traditional feedback collection methods, particularly through the provision of spatial data linked directly to BIM elements, our system represents a significant advancement in the field of facility management. To evaluate the performance of the proposed AR-BIM system and gather user feedback, we developed a mobile application and conducted usability tests utilizing a mockup model due to the difficult nature of obtaining the model of an actively used facility and obtaining permissions to conduct usability tests in real world inside the active facility. These tests were designed to compare the augmented reality application's effectiveness with traditional feedback collection methods, presented by a basic form-based two-dimensional (2D) application, which was developed for this evaluation. The 2D application provides a conventional approach for users to submit their feedback through form filling and it also includes the capability to scan predefined markers to display the layout of the current facility's floor plan. This feature allows users to place pins on the layout, adding spatial data to their feedback, thereby serving as a benchmark for comparison with the augmented reality application. Upon the completion of all test scenarios, participants were invited to provide their insights by filling out System Usability Scale (SUS) questionnaire and a Post Evaluation Questionnaire (PEQ). The PEQ was developed to capture immediate feedback from users following their interaction with the application. The PEQ aimed to delve deeper into users' experiences, specifically regarding the application's UI design, potential feature implementations, and the effectiveness of implemented features. This dual approach enabled the collection of both standardized usability metrics and specific user feedback on the application's design and features. These SUS results are promising for a prototype but suggest room for improvement. The evaluation's participant group was relatively homogeneous in terms of technological familiarity, which might not fully represent the diversity of real-world facility management teams. Future evaluations should aim for a broader participant pool to ensure the application's usability and effectiveness across a wider range of users, acknowledging the differences in age and tech-savviness among facility management personnel. The findings from our usability tests indicated no significant difference in the time required for users to report complaints between the two applications. Despite the minimal time difference, participants reported a notable enhancement in their spatial awareness when using the augmented reality application. This increased awareness, combined with the ability to access technical data for elements sourced from the BIM, instilled a greater confidence in users when reporting complaints or providing feedback. This feedback underscores the augmented reality application's potential to improve the user experience by facilitating a more intuitive and informed interaction with the facility environment. However, from the perspective of facility management personnel, quantifying the application's impact poses certain challenges, primarily due to the specialized nature of facility management work. An accurate evaluation of the application's effectiveness in real-world facility management operations would require its assessment by professional facility management personnel, confronting actual facility management challenges. The usability tests, while informative, inherently possess limitations due to their simulated nature and the diverse professional backgrounds of the participants. These factors contribute to the difficulty in fully replicating the complex real-world scenarios encountered by facility management personnel, thereby complicating the assessment of the application's practical effects for facility management personnel. In conclusion, while the usability tests provide valuable insights into the augmented reality application's potential benefits in terms of enhanced spatial awareness and user confidence, further research and real-world testing are necessary to fully understand its impact on facility management personnel. The exploration of the application's utility in addressing real-world facility management challenges, as experienced by professional facility management personnel, will be crucial in validating its effectiveness and identifying areas for further refinement.