Yapı mekaniği eğitiminde yararlı olabilecek modeller geliştirilmesi
Developing of usefull models for education in structural machanics
  1. Tez No: 8659
  2. Yazar: YUSUF DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TUĞRUL TANKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
YAPI MEKAN t S t ES ÎT İMİNDE YARARLI OLABİLECEK" MODELLER BEL 1ST İR İLMESİ (Yüksek Lisana Tezi), Yusuf DEMİREL BAZ t ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1989 ö Z İnşaat mühendisliği eğitiminde yapı sistemlerinin davranışı ve hesabı önem-li bir yer tutar. Bu Yapı derslerde öğretilen bazı temel kavramların, bazı mekanik düzenlemelerin, davranış biçimlarinin ve teorilerin anlaşılabilmesı ve fiziksel açıdan benimsenmesi öğrenci için oldukça güçtür. Bu tez çalışması ile öğrencilerin bahsedilen güçlükleri aşmaları için davranışı ve teoriyi çarpıcı bir şekilde gösteren basit fiziksel modeller hazırlanmıştır. Bu tezde mesnet şekilleri, pandül ayaklar, kafes sistemlerin stabilitesi, sürekli kirişler, Müller - Breslau prensibi, tesir çizgileri, en elverişsiz yüklemeler, tek katlı tek açıklıklı çerçeveler, yapı sistemleri ve davranış ilkeleri, kiriş modeli ile iç kuvvetlerin etkisi, daire ve dikdörtgen kesitli elamanlarda kayma burulması, Bernoul li-Navier hipotezi, Saint-Venant hipotezi, basit öngerilme, yatay yüke maruz perde, çerçeve ve perdeli çerçevenin davranışı ve etkileşimleri araştırılmış ve eğitime yardımcı modeller haline getirilmiştir. Tez metninde her bir model için amacı, kapsamı, modelin kuramsal temeli ve uygulama önerileri ayrı ayrı yazılmıştır. Sonuç olarak yapı mekaniği eğitiminde yararlı alabilecek dokuz adet eğitim modeli optimizasyan ve standardizasyon ön planda tutularak imal edilmiş ve inşaat mühendisliği eğitiminde kullanılmaya başlanmıştır. II
Özet (Çeviri)
DEVELOPING OF USEFULL MODELS FOR EDUCATION IN STRUCTURAL MACHANICS (M.Sc Tesis) Yusuf DEMÎREL GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1989 ABSTRACT Both behaviour and design of structural systems have art important effect on the educating of civil engineering. For students, geting understood of some basic concepts, and some of mechanical configurations, and making. some ideas from complex theories and behaviours of structural systems are almost difficult. In order to overcome from these difficulties, a number of sets of phyisic.al models were made in this thesis. The prepared models were related with the following subcetsj taking in to account different support types and pendulums, considering continious beams and stability of trusses, the principle of Muller - Breslov theorem influence lines and types of maximum loadings, one story frame and its behaviours under different loadings, the effect of internal forces on beam models, torsional shear of rectangular and circular sections, the theorems made by Bernoul li-Navier and Saint-Venant, concept of prestressing, shear wall subject to lateral force and the behaviour and the interaction of shear wall-frame systems. For each model, aim, content, the theory based on which idea, and some offers for aplication at education were explained detaily at the theseis. As a result, in order to use in the education there have been made nine useful 1 model. Ill