Atık lastiklerden çıkan kauçuk ve tellerin beton üretiminde kullanılması
Using rubber and wires from waste tires in concrete production
- Tez No: 865901
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SERDAR ECEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Betonarme yapılar, tarihi çok eskilere dayanan ve uzun zamandır aynı yöntemler kullanılarak üretildiği için günümüz şartlarına uygun revize edilmesi ve teknolojik imkanlar ile geliştirilmesi gerekliliği sürekli karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde çevre kirliliği, ekonomik faydalar ve yapılan projelerde daha verimli sonuçlar almak için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Araştırmalar arasında atık lastiklerden elde edilen kauçuk ve telin beton üretiminde kullanımı, geleneksel beton karışımlarına sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmada ise betonda temini ve taşıması maliyetli olan agregalar yerine çevreyi kirleten ve geri döşüm için çeşitli maliyetler isteyen atık lastik ve atık telleri çeşitli oranlarda ve boyutlar kullanarak birbirinin ikamesini sağlamak ve daha iyi sonuçlar elde etmek için kullanıldı. Bunun için hazırlanan referans numunesi %5, %10 ve %20 oranında agrega yerine kullanılan ve çeşitli farklı boyutlarda olan atık lastik kullanılan ve numune ağırlığınca %0.5, %1 ve %2 oranında eklenmiş atık tel numune kombinasyonları kullanılarak 15x15x15 cm boyutlarında küp numune, 10x20 cm botunda silindir numune, 10x10x40 cm boyutunda kiriş numune ve içerisinde 10 cm ve 16 cm aralıklı etriyeler kullanılan donatılar konulmuş 10x15x100 cm boyutunda kiriş numuneler elde edilmiştir. Bu numuneler basınç dayanım deneyleri, eğilme ve kesme deneyleri, yarma deneylerine maruz bırakılarak elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Deneyler sonucunda kuşbaşı türü atık lastik bulunan numunelerin diğer atık lastik bulunan numunelere göre ve %1 oranında eklenen atık telin diğer tel yüzdelerine göre daha iyi sonuçlar verdiği tablolar ve grafikler ışığında görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since reinforced concrete structures have a long history and have been produced using the same methods for a long time, the need to revise them in accordance with today's conditions and to develop them with technological possibilities is constantly emerging. Nowadays, various researches are carried out to get more efficient results in environmental pollution, economic benefits and projects. Among the researches, the use of rubber and wire obtained from waste tires in concrete production emerges as a solution as a sustainable and cost-effective alternative to traditional concrete mixtures. In this research, instead of aggregates, which are costly to supply and transport in concrete, waste tires and waste wires, which pollute the environment and require various costs for recycling, were used in various proportions and sizes to substitute each other and to achieve better results. The reference specimens prepared for this purpose were cube specimens with dimensions of 15x15x15 cm, cylinder specimens with dimensions of 10x20 cm, beam specimens with dimensions of 10x10x40 cm and beam specimens with dimensions of 10x15x100 cm in which reinforcements with 10 cm and 16 cm spaced stirrups were placed by using combinations of waste tires with various grain sizes and waste wire specimens added at the rate of 0.5%, 10% and 20% by weight of the specimen. These specimens were subjected to compressive strength tests, bending and shear tests and splitting tests and the results obtained were compared with each other. As a result of the experiments, it was seen in the light of tables and graphs that the specimens with cubed waste tires gave better results than the specimens with other waste tires and the waste wire added at the rate of 1% gave better results than the other wire percentages.