Development of fraility functions for predominant building typologies in Türkiye
Türkiye'deki başlıca bina tipolojileri için hasar görebilirlik fonksiyonlarının geliştirilmesi
- Tez No: 865919
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK HANCILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, Türkiye'deki en yaygın bina tipolojileri için hasar görebilirlik fonksiyonlarının geliştirilmesine odaklanmaktadır ve düşük, orta ve yüksek katlı betonarme çerçeve ve perdeli sistemli binaları kapsamaktadır. Bu binalar, inşa edildikleri yıldaki yürürlükte olan deprem yönetmeliklerine göre tasarım sınıfı açısından 1980 öncesi, 1980-2000 arası, 2000-2019 arası ve 2019 sonrası olarak sınıflandırılmıştır. Bu çalışmada, farklı tehlike seviyelerinde yer hareketi şiddet ölçütlerini belirlemek için olasılıksal sismik tehlike değerlendirmesi yapılmıştır. Yer hareketi kayıtları, spektral ivme ve ortalama spektral ivme şiddet parametrelerine koşullu türetilen hedef koşullu spektrumlara uyacak şekilde dikkatle seçilmiş ve ölçeklendirilmiştir. Seçilen yer hareketleri, OpenSeesPy ortamında oluşturulan çeşitli bina modelleri üzerinde çoklu-serit analizi kullanılarak dinamik analizlerde kullanılmıştır. Bu analizlerden elde edilen analitik hasar görebilirlik fonksiyonları, belirli sismik şiddet ölçütleri göz önüne alındığında, farklı hasar durumlarının aşılma olasılığını tahmin etmektedir. Bu fonksiyonlar, deprem kaynaklı potansiyel hasar ve kayıpların değerlendirilmesi için kritik öneme sahip olup, deprem etkilerini azaltma stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Sonuçlar, devlet kurumları, sigorta şirketleri ve araştırmacılar için önemli bilgiler sunmakta, kentsel risk değerlendirmelerini desteklemekte ve güçlendirme ile yeniden yapılandırma çabalarına rehberlik etmektedir. Bu araştırma, Türk binalarının sismik performansının anlaşılmasını geliştirmekte ve Türkiye'de deprem riskini azaltma ve dayanıklılığı artırma konusunda değerli veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on developing fragility functions for the predominant building typologies in Türkiye, specifically reinforced concrete frame and reinforced concrete frame with shear wall buildings categorized into low-rise, mid-rise, and high-rise structures. These buildings are further classified based on their seismic design codes: pre-code (before 1980), low-code (1980-2000), moderate-code (2000-2019), and high-code (post-2019). A probabilistic seismic hazard assessment was conducted to identify ground motion intensity measures at different hazard levels. Ground motion records were carefully selected and scaled to match the target conditional spectra derived from conditioning on spectral acceleration and average spectral acceleration. The selected ground motions were used in multiple-stripe analysis to perform dynamic analyses on various building models created in OpenSeesPy. The analytical fragility functions derived from these analyses provide probabilistic estimates of the likelihood of exceeding different damage states given specific seismic intensity measures. These functions are crucial for assessing potential earthquake-induced damage and losses, helping to inform better earthquake preparedness and mitigation strategies. The results offer significant insights for government agencies, insurance companies, and researchers, supporting urban risk assessments and guiding retrofitting and reconstruction efforts. This research enhances the understanding of the seismic performance of Turkish buildings and contributes valuable data for reducing earthquake risk and improving resilience in Türkiye.