Erythrai pişirme kapları (1977-1988 yılı kazıları)
Erythrai cooking ware (1977-1988 excavations)
  1. Tez No: 865936
  2. Yazar: SU GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM VAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Günümüz İzmir sınırları içerisinde yer alan Erythrai'da 1977-1988 yılları arasında yürütülen kazı çalışmaları sırasında ele geçen pişirme kapları ve gereçleri bu tez kapsamında değerlendirilerek kronolojik bir form repertuvarı oluşturulmuştur. Bahsi geçen sezonlar içinde kazılan farklı alanlardan ele geçen Klasik, Hellenistik, Roma İmparatorluk ve Geç Antik Dönemlere tarihlenen çok sayıda çömlek, tava ve güveç formları başta olmak üzere farklı ekipmanların form skalası belirlenmiş ve değerlendirme sonucunda Erythrai'da çeşitli dönemlerdeki tercihlere ışık tutacak önemli bulgular elde edilmiştir. Hamur katkıları üzerine yapılan çalışma sayesinde kil grupları tanımlanmış, bu tanımlar yakın merkezlerdeki analizler ile karşılaştırılarak üretim merkezleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma, Erythrai pişirme kaplarının çoğunlukla Phokaia çevresi ve Ionia Bölgesi üretimi mallardan oluştuğunu söyleyebilmemize imkân tanımıştır. Kazı alanlarından elde edilen verilere dayanarak, Hellenistik Ev, Mozaikli Peristylli Ev ve Cennettepe en yoğun buluntuya sahip alanlar olarak tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan analojik değerlendirme ile bu alanların kullanım evreleri hakkında fikir sahibi olabilmemize olanak tanıyan az sayıda veri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A chronological repertoire of forms was created by evaluating the cooking ware recovered during the excavations carried out between 1977 and 1988 in the of Erythrai, located within the borders of present-day İzmir. A large number of pots, pans and casseroles dating to the Classical, Hellenistic, Roman Imperial and Late Antique Periods were recovered from different sites excavated during the aforementioned seasons, and the form scale of different equipment were determined and important findings that will shed light on the preferences of various periods were obtained as a result of the evaluation. Thanks to the study on clay additives, clay groups were defined, and these definitions were compared with the analyses of nearby centers try to determine the production centers. The study has allowed us to conclude that the cooking vessels from Erythrai were mostly produced in Phokaia and Ionia. Based on the data obtained from the excavation areas, the Hellenistik Ev, Mozaikli Perisitylli Ev and Cennettepe were identified as the areas with the highest number of finds. In addition, the analogical evaluation yielded few data that allow us to have an idea about the phases of use of these areas.