Erythraı surları
The fortifications of Erythrai
- Tez No: 996364
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ATEŞLİER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
Özet
İzmir İli, Karaburun Yarımadası'nda, Çeşme İlçesi'ne bağlı Ildırı Mahallesi'nde yer alan Erythrai antik kenti, Antik Dönem'in on iki Ion kentinden biri olarak bilinen önemli bir liman yerleşimidir. Erythrai'nin tarihi, MÖ 7. yüzyılın başlarına kadar süren bir refah döneminin ardından, Pers istilası ve ardından gelen siyasi ve ekonomik değişimlerle şekillenmiştir. Kent, Büyük İskender'in Batı Anadolu'yu fethettiği Hellenistik Dönem'de özgürlüğüne kavuşmuş, çeşitli dönemlerde Seleukoslar, Roma İmparatorluğu ve Bergama Krallığı'nın etkisi altında kalmıştır. Bu tarihi dönemde Erythrai, özellikle deniz ticareti ve şarapçılık yoluyla ekonomik refaha ulaşmıştır. Kentin Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait savunma sistemlerinin kalıntıları kesintisiz olarak izlenebilmektedir. Bu çalışmada, kentin surları, kuleleri ve kapıları incelenerek savunma mimarisinin gelişimi ve mimari özelliklerinin belirlenmesi ve tanıtılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda kentin tarihsel olaylarının yanı sıra Batı Anadolu kentlerinin savunma unsurlarının mimari ve askeri özellikleri, analojiler kullanılarak incelenmiş ve kentin savunma yapılarının tarihlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca, kent savunmasının inşasında kullanılan kayaçların bileşenlerini belirlemek için X-Işını Floresan Spektrometrisi (XRF) analizi yapılmıştır. Sonuçlar, bölgenin coğrafi koşullarının savunma mimarisi ve mimari yapıların inşası üzerindeki etkisini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Erythrai, located in the Ildırı neighborhood of the Çeşme district on the Karaburun Peninsula of Izmir Province, is an important port settlement known as one of the twelve Ionian cities of antiquity. Erythrai's history was shaped by the Persian invasion and subsequent political and economic changes following a period of prosperity that lasted until the early 7th century BC. The city gained its independence during the Hellenistic Period, when Alexander the Great conquered Western Anatolia, and fell under the influence of the Seleucids, the Roman Empire, and the Kingdom of Pergamum at various times. During this historical period, Erythrai achieved economic prosperity, particularly through maritime trade and winemaking. Remains of the city's defensive systems from the Archaic, Classical, Hellenistic, Roman, and Byzantine periods can be observed uninterruptedly. This study aims to identify and introduce the development of defensive architecture and its architectural features by examining the city's walls, towers and gates. For this purpose, in addition to the historical events of the city, the architectural and military features of the defensive elements of Western Anatolian cities were examined using analogies and the approximate dating of the city's defensive structures was made. Additionally, X-Ray Fluorescence Spectrometry (XRF) analysis was conducted to determine the composition of the rocks used in the construction of the city's defenses. The results reveal the influence of the region's geographical conditions on the defensive architecture and the construction of the architectural structures.