Earthquake resistance assessment and improvement for non-engineered confined masonry houses in Indonesia
Endonezya'da mühendislik hizmeti almamış kuşatılmış yığma evlerin depreme karşı dayanıklı değerlendirilmesi ve geliştirilmesi
- Tez No: 865939
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Her ülke ve bölgede yerel mimari ve inşaat teknikleri, o ülkenin ve bölgenin geleneksel mimari mirasına dayalı olarak farklılıklar gösterir. Türkiye, Çin, Japonya, Endonezya, Latin Amerika, Afrika gibi farklı ülkelerde benzersiz inşaat teknikleri görülebilir. Bu tez, seçilmiş yerel mühendislik hizmeti almamış kuşatılmış yığma evlerin depremlere dayanıklı güvenli yapısal tasarımı ele almakta ve uygulanabilir güçlendirme tekniklerini geliştirmektedir. Bu kapsamda değerlendirilen yerel evler, aktif fay hatlarına sahip tektonik olarak karmaşık ve sismik olarak aktif bir bölge olan Güneydoğu Asya'da yer alan Endonezya'da bulunmaktadır. Maalesef, çoğu yerel yapı uygun şekilde inşa edilmemekte ve depremler meydana geldiğinde düşük büyüklüklerde bile ciddi hasar veya tam çökme meydana gelmektedir. Bu nedenle, bu tez, tipik geleneksel mimaride tuğla yığma ev türüne uygulanabilecek değerlendirme ve güçlendirme teknikleri üzerine odaklanmaktadır; düzlem-dışı eğilme, duvar köşelerinde açılma, çekme gerilme yoluyla çatlak oluşma, ek duvar içi ince kolon, lento ve ard-germe kullanarak güçlendirme yöntemleri, ve taş evleri güçlendirmek için kullanılacak malzemenin elde edilebilirliği de dikkate alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Local architecture and construction techniques differ based on the traditional inheritance in each country and region. Unique construction techniques can be seen in Türkiye, China, Japan, Indonesia, Latin America, Africa, etc. This thesis concentrates on the safe structural design of the selected non-engineered confined masonry houses and contains development of applicable strengthening techniques to those non-engineered houses. The non-engineered houses evaluated in this thesis are in Indonesia, Southeast Asia, where it has a tectonically complex and seismically active area; this region consists of 3 large tectonic plates and 9 smaller plates. These plates with different movements have created subduction and fault zones that are continuously active. Unfortunately, most non-engineered confined masonry houses made from masonry are not appropriately built, and when earthquakes occur, severe damage or even total collapse happens at relatively low magnitude. Thus, this thesis concentrates on evaluation and strengthening techniques that can be applied to the typical traditional masonry house type while considering the out-of-plane bending capacity, crack generation via tensile stresses (such as opening wall at the corners), strengthening methods using additional columns-lintels and post-tensioning, and obtainability of the material which will be used to strengthen masonry houses.