Kişilik özelliklerinin psikosomatik belirtiler ve duygusal dışavurum ile arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between personality traits, psychosomatic symptoms and emotional expression
- Tez No: 865947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada kişilik özellikleri, psikosomatik belirtiler ve duygusal dışavurum arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 18-65 yaş aralığındaki 280'i kadın, 117'si erkek toplam 397 yetişkin katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma modeli olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada beş faktör kişilik özellikleri, psikosomatik belirtiler ve duygusal dışavurum arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Tüm değişkenler ile demografik değişkenler arasındaki ilişki de incelenmiştir. Kişilik özelliklerini ölçmek amacıyla Beş Faktör Kişilik Envanteri, psikosomatik belirtileri ölçmek amacıyla Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği Psikosomatik Belirtiler Alt Ölçeği, duygusal dışavurumu ölçmek amacıyla da Berkeley Duygusal Dışavurum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada yetişkin bireylerde kişilik özellikleri, psikosomatik belirtiler ve duygusal dışavurum arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Yetişkin bireylerde kişilik özellikleri ve psikosomatik belirtiler, duygusal dışavurum düzeyini yordadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonucunda bulunan bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between personality traits, psychosomatic symptoms and emotional expression. The study group of the research consists of a total of 397 adult participants, 280 women and 117 men, aged between 18-65. A relational screening model was carried out as a research model. In the study, the relationships between five factor personality traits, psychosomatic symptoms and emotional expression were examined. The relationship between all variables and demographic variables was also examined. Five Factor Personality Inventory was used to measure personality traits, Rosenberg Self-Esteem Scale Psychosomatic Symptoms Subscale was used to measure psychosomatic symptoms, and Berkeley Emotional Expression Scale was used to measure emotional expression. The study found that there is a significant relationship between personality traits, psychosomatic symptoms and emotional expression in adult individuals. It was concluded that personality traits and psychosomatic symptoms predict the level of emotional expression in adult individuals. The findings found as a result of the research were discussed in the light of the literature.