Piyasa dolandırıcılığı (Manipülasyon) suçu
The offence of market fraud (Manipulation)
- Tez No: 865948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde borsaya olan ilgi hızla artmaktadır. Borsanın güvenilirliğini sağlamak için bu ilgi, borsanın izlenmesi ve denetlenmesinde de önemli bir konu haline gelmiştir. Son yıllarda Türk borsasına milyonlarca yeni yatırımcı katılmıştır. Yeni ve deneyimsiz yatırımcıların bu konuda manipüle edilme ihtimalinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Sermaye Piyasası Kanunu (SerPK), bilgi suistimali, piyasa dolandırıcılığı gibi piyasayı bozan eylemleri suç saymaktadır. Aslında bu eylemlerin önlenmesi, tespit edilmesi, yasaklanması ve cezalandırılması yatırımcıların korunması ve piyasa güveninin artırılması açısından kritik önem taşımaktadır. Yatırımcıların piyasaya yönelik olumlu algısı ile yatırımcıların hak ve menfaatleri korunarak sermaye piyasalarında suç oluşmasını engellemektedir. Çalışmamızda sermaye piyasasının etkin ve güvenli işlemesini engelleyen piyasa dolandırıcılığı suçu incelenmiştir. Bu kapsamda Türk Hukuku mevzuatı ile mukayeseli hukuk kapsamında İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği mevzuatından bahsedilmiştir. Ayrıca, piyasa dolandırıcılığı suçunun yapay zekâ kullanarak işlenebilirliği konusundan da bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, interest in the stock market is growing rapidly. In order to ensure the reliability of the capital market, this interest has also become an important issue in monitoring and controlling the market. Millions of new investors have joined the Turkish stock exchange in recent years. It can be said that new and inexperienced investors are more likely to be manipulated in this regard. The Capital Markets Law criminalizes practices that disrupt the market, such as insider trading, manipulation practices. In fact, preventing, detecting, banning and punishing these behaviors is critical to protect investors and increase market confidence. In other words, the positive perception of investors towards the market prevents the occurrence of crime in the capital markets by protecting investors. In our study, the offence of market fraud (manipulation), which prevents the effective and safe operation of the capital market, is examined. In this context, the capital market law in the United Kingdom, the United States of America and the European Union legislation within the scope of both Turkish Law legislation and international law is explained.