The causes behind job burnout and its impact on employees' performance: The case of commercial industry
Mesleki tükenmişliğin arkasındaki nedenler ve çalışanların performansı üzerindeki etkisi: Ticaret sektörü örneği
  1. Tez No: 865946
  2. Yazar: AREEJ MAJDİ AHMAD HAJ SALEH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİCOLETA ISAC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Mesleki tükenmişliğinin sonuçlarıyla birlikte örgütlerin, mesleki tükenmişliğinin çalışanların performansı üzerindeki etkisini önlemek için tükenmişliğe yol açan faktörleri gözlemlemeleri gerekmektedir. Mesleki tükenmişliği olgusunun çalışanların performansı üzerindeki etkisini araştırmak organizasyonlarda çok önemliydi. Bu çalışma, İstanbul/Türkiye'deki ticari sektörde Mesleki tükenmişliğinin çalışanların performansı, örgütsel performansı, iş tatmini, işten ayrılma eğilimi, çalışma ortamı ve çalışan katılımı üzerindeki etkilerini incelemek için önerilmektedir. Bunun yanı sıra, örgütlerde Mesleki tükenmişliğine yol açan nedenleri bulmak. Birincil veriler, İstanbul şehrinde ikamet eden 177 katılımcıyı içeren Online Google formları aracılığıyla toplanmıştır. Veriler sanal kartopu örneklemesine dayalı olarak toplandı. Mesleki tükenmişliğinin daha önce bahsedilen değişkenler üzerindeki etkisini araştırmak için birincil verilere çok kategorili isimsek lojistik regresyon analizi ve Spearman korelasyon analizi uygulandı. Sonuçlar, Mesleki tükenmişliğinin çalışan performansı, örgütsel performansı, iş tatmini, işten ayrılma eğilimi, çalışma ortamı ve çalışan katılımı üzerinde istatistiksel bir etkiye sahip olduğunu buldu. Sonuç ve bulgularımıza göre mesleki tükenmişliği ile hem çalışanın hem de örgütün performansı arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca mesleki tükenmişliği ile iş tatmini arasında negatif bir ilişki, mesleki tükenmişliği ile işten ayrılma eğilimi arasında pozitif bir ilişki, mesleki tükenmişliği ile iş ortamı arasında negatif bir ilişki ve mesleki tükenmişliği ile çalışan katılımı arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonucu, kuruluşların mesleki tükenmişliğinin nedenleri anlamlarına ve tükenmişliğin örgütsel performans, çalışan performansı, iş tatmini, işten ayrılma eğilimi, çalışma ortamı ve çalışan katılımı üzerindeki olası etkilerini dikkate almalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
With the consequences of job burnout, organizations need to observe factors that lead to burnout to avoid the impact of the job burnout on the performance of employees. Exploring the impact of job burnout phenomenon on employees' performance was essential in organizations. This study is proposed to examine the effects of job burnout on employees' performance, organizational performance, job satisfaction, turnover intention, work environment, and employee engagement in the commercial industry in Istanbul/Turkey. Furthermore, to find causes that lead to job burnout in organizations. The primary data was collected via Online Google forms which included 177 participants residing in Istanbul city. Data was collected based on virtual snowball sampling. Multinomial logistics regression analysis and Spearman correlation analysis were applied to primary data to investigate the job burnout's impact on the previously mentioned variables. The results find that job burnout had a statistical influence on employee performance, organizational performance, job satisfaction, turnover intention, work environment, and employee engagement. According to our results and findings, a negative relationship was found between job burnout and the performance of both employee and organization, it was also found a negative relationship between job burnout and job satisfaction, a positive relationship between job burnout and turnover intention, negative relationship between job burnout and work environment, and a negative relationship between job burnout and employee engagement. The conclusion of the research will assist organizations in understanding the causes of job burnout and considering any possible impact burnout may have on organizational performance, employee performance, job satisfaction, turnover intention, work environment, and employee engagement.