Kirlilik sığınağı hipotezinin Türkiye açısından test edilmesi
Testing the pollution haven hypothesis from Turkey's perspective
- Tez No: 865950
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KILAVUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kalkınma literatüründe sanayi sektörü bir ülkenin kalkınmasında oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Bu nedenle gelişmiş ülkelere aynı zamanda sanayileşmiş ülkeler de denir. Ancak sanayileşme aynı zamanda çevre kirliliğine de neden olmaktadır. Bu durumun olumsuz sonuçlarına kayıtsız kalmak istemeyen bazı gelişmiş ülkeler, sıkı çevre politikaları uygulamaktadır. Bu politikaların bir sonucu olarak yatırımlarının bir kısmını, çevre maliyeti düşük olan gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelere kaydırmaktadırlar. Yeterli sermaye birikimine sahip olmayan ve hızlı büyümek isteyen bu ülkelerde, çevre politikaları genellikle çok katı değildir. Yabancı yatırımların gittikleri ülkelerde çevre kirliliğine neden olduğu görüşü Kirlilik Sığınağı Hipotezi (PHH) ile açıklanmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin sanayileşme ve kalkınma sürecinde doğrudan yabancı yatırımların genel durumu ve geldikleri sektörler incelenmiştir. Ayrıca 1970-2021 dönemine ait veriler kullanılarak, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının (DYY), çevre kirliliğinin bir ölçüsü olarak alınan karbon emisyonlarına (CO2) etkisi ARDL Sınır Testi Yaklaşımı ile incelenmiş, PHH Türkiye için test edilmiştir. İmalat katma değeri (IMLKN), cevher ve metal ihracatı (ORMEX) ve petrol tüketimi (OILCONT) kontrol değişkenleri olarak alınmıştır. Analiz sonucunda değişkenler arasında uzun dönemli bir eş bütünleşme ilişkisi bulunmuş ve doğrudan yabancı yatırımların karbon emisyonlarını pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilediği görülmüştür. Bu nedenle Türkiye için Kirlilik Sığınağı Hipotezi kabul edilmiştir. Türkiye'nin hızlı büyüme amacıyla, doğrudan yabancı yatırımların olumsuz çevresel etkilerini göz ardı etmemesi sürdürülebilirlik açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the development literature, the industrial sector has a very important place in the development of a country. For this reason, developed countries are also called industrialized countries. However, industrialization also causes environmental pollution. Some developed countries, which do not want to remain indifferent to the negative consequences of this situation, are implementing strict environmental policies. As a result of these policies, they shift some of their investments to developing or underdeveloped countries with low environmental costs. In these countries that do not have sufficient capital accumulation and want to grow rapidly, environmental policies are generally not very strict. The view that foreign investments cause environmental pollution in the countries they visit is explained by the Pollution Haven Hypothesis (PHH). In this study, the general situation of foreign direct investments and the sectors they come from in Türkiye's industrialization and development process are examined. Additionally, using data for the period 1970-2021, the impact of foreign direct investment (FDI) on carbon emissions (CO2), taken as a measure of environmental pollution, was examined with the ARDL Boundary Test Approach, PHH. Tested for Türkiye. Production added value (IMLKN), ore and metal exports (ORMEX) and oil consumption (OILCONT) were taken as control variables. As a result of the analysis, a long-term cointegration relationship was found between the variables and it was seen that foreign direct investments affected carbon emissions positively and significantly. For this reason, the Pollution Haven Hypothesis has been accepted for Türkiye. In order for Turkiye to achieve rapid growth, it is important for sustainability that it does not ignore the negative environmental impacts of foreign direct investments.