Propofol ketamin remifentanil ve kombinasyonlarının meme kanser hücrelerinin proliferasyonu migrasyonu ve apoptozu üzerine etkisinin in vitro araştırılması
Investigation of the in vitro effects of propofol ketamine remifentanil and their combinations on the proliferation, migration and apoptosis of breast cancer cells
  1. Tez No: 865949
  2. Yazar: EBRU SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ESMAOĞLU ÇORUH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Moleküler Tıp, Anesthesiology and Reanimation, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada, propofol, ketamin, remifentanil ve bu ilaçların propofolle kombinasyonlarının MDA-MB-231 hücre hattında proliferasyon, koloni formasyonu, migrasyon, apoptoz ve apoptoz yolağında yer alan kaspazlar üzerine etkilerinin in vitro araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Tüm deneylerde üçlü negatif meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 hücre hattı kullanıldı. Hücre canlılığını değerlendirmek için MTS analizinde hücreler propofol, ketamin ve remifentanilin 1, 10, 25, 50, 100 μM konsantrasyonları ile 24 saat muamele edildi. Klonojenik testte propofol, ketamin, remifentanil, propofol+ketamin, propofol+remifentanilin 1, 10, 25, 50, 100 μM konsantrasyonları kullanıldı. İlaçların tek başına ve propofolle kombinasyonları 100 μM dozda migrasyon, apoptoz ve kaspaz düzeylerini belirlemek için kullanıldı. Migrasyonu değerlendirmek için yara iyileştirme testi, apoptoz analizi annexin-V ile boyanan hücrelerin flowsitometrik analizi ve kaspaz-3, 8, 9 düzeyleri içinse western blot yöntemi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to investigate the effects of propofol, ketamine, remifentanil and combinations of these drugs with propofol on proliferation, colony formation, migration, apoptosis and caspases involved in apoptosis pathway in MDA-MB-231 cell line in vitro. Materials and methods: The triple negative breast cancer cell line MDA-MB-231 was used in all experiments.To assess cell viability, cells were treated with 1, 10, 25, 50, 100 μM concentrations of propofol, ketamine and remifentanil for 24 hours in the MTS assay. In the clonogenic assay, 1, 10, 25, 50, 100 μM concentrations of propofol, ketamine, remifentanil, propofol+ketamine (P+K), propofol+remifentanil (P+R) were used in MDA-MB-231. The drugs alone and in combination with propofol were used to determine migration, apoptosis and caspase levels at a dose of 100 μM. Wound healing test was used to evaluate migration, flow cytometric analysis of cells stained with annexin-V for apoptosis analysis and western blot method for caspase-3, 8, 9 levels.