Kirlilik sığınağı hipotezinin Türkiye için geçerliliği ve yeşil ekonomi kapsamında değerlendirilmesi
Validity of pollution haven hypothesis for Türkiye and its evaluation within the scope of green economy
- Tez No: 909412
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dış Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Küresel ısınmanın etkilerinin daha hissedilir hale gelmesi ile birlikte çoğu ülke artık yaşanabilir bir dünyanın devam edebilmesi için daha ileri adımlar atılması gerektiği konusunda uzlaşmaya varmış bulunmaktadır. Bunun neticesinde hızlı büyümenin tek amaç olmaktan çıktığı ve çevreye duyarlı bir büyümenin ön plana çıktığı söylenebilir. Yeşil ekonomi görüşü hem gelişmiş ülkelerde kabul edildiği için bu ülkelerin üretimini etkileyecektir hem de bu ülkelerin yaptığı uluslararası ticareti etkileyecektir. Son dönemde ön plana çıkan ve giderek daha fazla ülkenin benimsediği yeşil ekonomi görüşünün, hem dünya hem de Türkiye'nin dış ticaretine etkisinin incelenmesi önem arz etmektedir. Çünkü ülkeler yeni standartlara tabi olacaklar ve diğer ülkelerden ithal edilecek malların da bu standartlarda üretilmesini talep edeceklerdir. Şimdiden durum analizinin yapılıp ülkelerin üretim ve özellikle enerji tedariklerini buna göre planlamaları kendilerine fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
With the effects of global warming becoming more noticeable, most countries have now agreed that further steps should be taken in order to maintain a livable world. As a result, it can be said that rapid growth is no longer the only goal and an environmentally friendly growth comes to the fore. Since the green economy view is accepted in developed countries, it will affect the production of these countries and will affect the international trade of these countries. It is important to examine the effect of the green economy view, which has come to the fore recently and which is being adopted by more and more countries, on the foreign trade of both the world and Turkey. Because countries will be subject to new standards and will demand that the goods imported from other countries be produced in accordance with these standards. It will be beneficial for the countries to make an analysis of the situation and plan their production and especially energy supplies accordingly.