Türkiye'de halkla ilişkiler sektörünün değişimi üzerine bir araştırma: Ajans ve müşteri perspektifinden bakış
Research on the change of the public relations sector in Turkey: Agency and client perspectives
  1. Tez No: 865952
  2. Yazar: ESRA SALTIK YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÇAMDERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Küresel – toplumsal dönüşümler, teknolojinin getirdiği yenilikler iş dünyasını değişime zorlamaktadır. Bu değişimin halkla ilişkiler sektörü ve mesleği için de kaçınılmaz olduğu görülmektedir. Elinizdeki bu çalışmada,“Türkiye'de halkla ilişkiler sektörü ve halkla ilişkiler mesleği nasıl bir değişim – dönüşümden geçiyor? Bu değişimle birlikte hangi kavramların ön plana çıkacağı düşünülüyor?”sorularının yanıtı aranarak halkla ilişkiler mesleği ve sektörün gelecek öngörüsünün ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Bu amaçla halkla ilişkiler sektörünün önemli paydaşlarından olan İDA ve KİD ile görüşülmüş, öncelikle sektörün mevcut durumu ortaya konmuş, sorunlar ve gelişim alanları tespit edilmiş, sonrasında ise geleceğe ilişkin öngörüler ele alınmıştır. Çalışmada halkla ilişkiler ismi ve algısı ile ilgili sorunların devam ettiği, mesleğin kapsamı ve hizmet içeriğinin yeniden tanımlanmaya ihtiyacı olduğu, halkla ilişkiler sektörünün en çok medya ilişkileri ve kriz iletişimi odaklı hizmetlerle eşleştirildiği, sektörün insan kaynağı, algılanma / konumlanma sorunlarının sektörün gelişimini etkilediği, sektörün yeterince dijitalleşemediği ortaya konmuştur. Çalışmamız halkla ilişkiler alanında sürdürülebilirlik – amaca dayalı iletişim ve dijital iletişim gibi iki önemli unsurun gelecekte etkili olacağını ortaya koymaktadır. Katılımcılar yeni kuşağın sürdürülebilirlik çalışmalarını tetikleyeceklerini, değişimin itici gücü olacağını vurgulamaktadırlar. Bu değişimle halkla ilişkilerin değerlerin temsilcisi noktasında olacağı, sürdürülebilirlik çalışmalarında önemli rol üstleneceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Global - social transformations, innovations brought by technology force the business world to change. It is seen that this change is also inevitable for the public relations sector and profession. In this study,we try to find response of these questions.“What kind of change and transformation is the public relations sector and the public relations profession going through in Turkey? Which concepts are thought to come to the forefront with this change?”, it is aimed to reveal the future foresight of the public relations profession and the sector. For this purpose, IDA and KID, which are important stakeholders of the public relations sector, were interviewed, firstly, the current situation of the sector was revealed, problems and development areas were identified, and then predictions for the future were discussed. The study revealed that the problems related to the name and perception of public relations continue, the scope and service content of the profession need to be redefined, the public relations sector is mostly associated with services focused on media relations and crisis communication, the sector's human resources, perception / positioning problems affect the development of the sector, and the sector is not sufficiently digitalised. Our study reveals that two important elements such as sustainability - purpose-based communication and digital communication will be effective in the field of public relations in the future. Participants emphasise that the new generation will trigger sustainability efforts and be the driving force of change. With this change, it has been revealed that public relations will be at the point of representing values and will play an important role in sustainability studies.