Motivasyonun örgütsel sabotaj üzerindeki etkisinde eğitimin rolü: İstanbul'da bulunan lüks restoran işletmelerinde bir araştırma
The role of education in the impact of motivation on organizational sabotage: A study in luxury restaurant businesses in İstanbul
- Tez No: 865956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, İstanbul'daki lüks restoran işletmelerinde çalışanların, motivasyon düzeylerinin örgütsel sabotaj algısı üzerine etkisinde eğitim düzeyinin düzenleyici rolünün incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, çalışanların motivasyon düzeyi, içsel ve dışsal motivasyon olarak; örgütsel sabotaj algısı ise bilgi sabotajı, şiddet sabotajı ve görev sabotajı olarak ele alınmıştır. Araştırmada veri toplama tekniklerinden anket yöntemine başvurulmuştur. Anketler toplam 388 çalışana uygulanmıştır. Uygulama sonucu elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ve Process Makro yazılımı ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlarda, erkek ve evli katılımcıların motivasyon düzeylerinin diğer gruplardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber, kadın çalışanların bilgi sabotajı algısının erkeklerden; evli çalışanların ise görev sabotajı algısının bekarlardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca, çalışanların motivasyon düzeyi ile örgütsel sabotaj algısı arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Özellikle içsel motivasyonun yüksek olduğu durumlarda, çalışanların örgütsel sabotaj algısının daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, motivasyonun örgütsel sabotaj üzerindeki etkisinde eğitim düzeyinin düzenleyici rolünün olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Eğitim düzeyi yüksek olanlarda, motivasyonun örgütsel sabotajı daha fazla azaltma eğiliminde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the moderating role of education level in the effect of motivation levels of employees in luxury restaurant businesses in Istanbul on the perception of organizational sabotage. In the research, the motivation level of employees is divided into intrinsic and extrinsic motivation; the perception of organizational sabotage is discussed as information sabotage, violent sabotage and task sabotage. The survey method, one of the data collection techniques, was used in the research. Surveys were administered to a total of 388 employees. The data obtained as a result of the application was analyzed with SPSS 26 package program and Process Makro software. In the results obtained, it was determined that the motivation levels of male and married participants were higher than other groups. However, female employees' perception of information sabotage is higher than that of men; It has been determined that married employees' perception of task sabotage is higher than single employees. The study also found that there is a negative relationship between the motivation level of employees and the perception of organizational sabotage. It has been concluded that especially in cases where intrinsic motivation is high, employees' perception of organizational sabotage is lower. Finally, it was concluded that the level of education has a moderating role in the effect of motivation on organizational sabotage. It has been observed that motivation tends to reduce organizational sabotage more in those with higher education levels.