2008 küresel krizi ve COVID-19 krizlerinin bankacılık sektörüaçısından değerlendirilmesi
2008 global crisis and the banking of COVID-19 crise evaluation in terms of the sector
  1. Tez No: 865955
  2. Yazar: MELİKE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERCAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra tüm dünyaya dağılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak açıklanan COVID-19 (korona virüs) Türkiye de birçok sektörü etkisi altına almıştır. Salgın ekonomik, sosyal ve kültürel alanları da etkileyerek yayılımını sürdürmüştür. Kısa sürede Türkiye ve tüm dünyayı etkisi altına alan ve ciddi sağlık risklerine sebep olan COVID-19 (korona virüs) salgını bankacılık sektörünü de etkisi altına almıştır. Finansal sistemin sağlıklı işleyişine dair en önemli teorilerden biri olan Türk bankacılık sektörü, salgının olumsuz etkilerinden korunmak ve bankacılık işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmek için bir an önce ihtiyaç duyulan tedbirleri almıştır. Ayrıca Türk bankacılık sistemi bu zorlu süreçte vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde daha kuvvetli ve sürdürülebilir bir yapıya sahip teknik altyapıyı oluşturmuştur. Bu çalışmada, Türk bankacılık sektörünün korona virüs sürecindeki risk durumlarının yanı sıra finansal sistemin etkin alanlarına kan temini için ihtiyaç duyulan tedbirler, destek paketleri ve değişen hizmet hedefleri ele alınmıştır. Çalışma, Türk bankacılık sektörünün Pandemiye karşı durumunu SWOT analizi yöntemiyle değerlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 (corona virus), which emerged in Wuhan, China and then spread all over the world and was declared a Pandemic by the World Health Organization, has also affected many sectors in our country. The epidemic continued its spread by affecting the economic, social and cultural areas. The COVID-19 (corona virus) epidemic, which affected Turkey and the whole world in a short time and caused serious health risks, also affected the banking sector. The Turkish banking sector, which is one of the most important theories regarding the healthy functioning of the financial system, has taken the necessary measures as soon as possible in order to protect itself from the negative effects of the epidemic and to perform banking transactions safely. In addition, the Turkish banking system quickly created a stronger and more sustainable technical infrastructure without wasting time during this challenging period. In this study, the risk situations of the Turkish banking sector in the coronavirus process, as well as the measures needed for blood supply to the active areas of the financial system, support packages and changing service targets are discussed. The study evaluated the situation of the Turkish banking sector against the Pandemic with the SWOT analysis method.