Kronik sinüzitli hastaların, nazal mukoza ve serumlarında bakır-çinko tayini
Measurements of copper-zinc levels in the serum and nasal mucosal tissue of patients with chronic sinüsitis
  1. Tez No: 86598
  2. Yazar: TAHİR ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KAYTAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Sinüzit, paranazal sinüs mukozasının inflamatuar bir hastalığı olarak tanımlanmakta olup, otorinolarengolojinin en önemli hasta gruplarından ve güncelliğini sürdüren bir patalojidir. Teknolojide, araç ve gereçlerdeki hızlı gelişmeler ve bunların Kulak-Burun-Boğaz bilim dalında kullanımı ile hastalıkların tanımlanması ve daha iyi aydınlatılması mümkün olmuştur. Bakır, çinko gibi eser elementler ise serumda az miktarlarda bulunmakla beraber organizmadaki rolleri günümüze kadar tam olarak tanımlanamamıştır. Eser elementlerin sinüzit patalojisindeki yerlerinin aydınlatılması amacıyla 1998 yılında, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısı olan kronik sinüzitli 17 hasta ile, hemen aynı semptomları olan, septal deviasyonlu kontrol grubu olarak alman 15 hasta arasında çift kör randomize bir çalışma yaptık. Her iki grubun nazal mukozal dokusunda ve kanlarında bakır ve çinko seviyeleri tayin edildi. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Sonuç olarak eser elementlerin sinonazal mukozaya ait patolojilerdeki rolleri hakkında çok az sayıda çalışma olmakla beraber bu konuda daha çok araştırma ve çalışma yapmaya gerek olduğuna inanmaktayız. -48-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sinusitis defined as inflamatuary disease of the mucosa of paranasal sinuses, conserves its popularity and remains one of the most important pathology of otolaryngology. Rapidly progressing technology and instrumentations and their use in the field clarify the pathology more definetely and make the possibility to reach the utmost acknowledgement. Trace elements such as copper and zinc, eventhough present in the serum in very small amounts have been subjected to many researches as their roles in the organisms remain unidentified until recently. In 1998, 17 patients of chronic sinusitis presenting with blocked nose, running nose and headache and 15 patients with nasal septal deviations presenting with similar symptoms as control group are included to a double blind controlled randomized study. Their copper and zinc level in the serum and in the nasal mucosal tissue were compaired but no statiscally important results have been obtained. In conclusion, small number of the study about trace elements and their role in the pathophysiology of the sinonasal mucosa make us believe to the necessesity of further study and research in the future. T.C. YtaE&Ö?lETfef KÜKOU -49-