Devlet otoritesi ve metaverse
State authority and metaverse
  1. Tez No: 865983
  2. Yazar: MELİKŞAH POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Devlet, etrafında yaşanan sosyal, siyasal, stratejik olaylar veya jeopolitik şartların etkisiyle şekillenmektedir. Bu yönüyle devlet, değişim ve dönüşüme açık olgusal bir varlıktır. Teorik ve pratik yönleri itibariyle devlet olgusunu, her dönemin kendi şartları içerisinde incelemek gerekir. 1648 Westphalia Antlaşmaları ile şekillenen ve günümüzde varlığını sürdüren modern devlet de bu bağlamda tarihsel süreçle birlikte çeşitli dönüşümlere uğramıştır. Modern devlet, 20. yüzyılda küreselleşmenin tesiriyle belirli ölçüde sınırlandırılmış, buna karşın toplumsal düzen ve adalet sağlayıcı hukuk aktörü olma rolünü belirli ölçüde sürdürmüştür. Dijitalleşmeyle birlikte modern devletin bu rolünü de sarsan ve tahribata uğratan yeni bir süreç gelişmektedir. Dijitalleşmenin ulaşmayı hedeflediği duraklardan birisi de Metaverse'dür. Metaverse henüz gelişimini tamamlamamış, geleceğe dair bir kavramdır ve bireylere sosyal medya siteleri, kripto paralar ve çevrimiçi oyun platformlarının sunduğu imkan ve fırsatları, ileri teknolojik argümanlarla bir arada sunmayı amaçlamaktadır. Metaverse'ün geleceğe dair bir kavram olması, modern devletin egemenlik aygıtlarına yönelik olası etkisini somutlaştırmayı güçleştirmektedir. Bununla birlikte alt unsuru olarak ele alınan kavramların modern devletler nezdinde doğurduğu mevcut etki, Metaverse'ün gelecekteki olası sınırlayıcı ve dönüştürücü rolüne yönelik birtakım ipuçları sunmaktadır. Metaverse, farklı boyutları itibariyle devlet otoritesini ortadan kaldırmaya matuf yıkıcı akımın gelecekteki görünümü olarak şekillenmiştir. Bu çalışmada modern devletin egemenlik yetkilerinin, dijitalleşen dünyada metaverse aracılığıyla otorite yıkıcı etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The state is structurised by the impact of social, political, strategic events or geopolitical conditions which is occuring around it. In this approch, the state is a factual entity open to change and transformation. It is essential to examine the state phenomenon, in terms of its theoretical and practical aspects, within the own conditions of each period.In this context, the modern state, which was shaped by the Treaties of Westphalia in 1648 and continues to exist today, has also undergone various transformations throughout in the historical process.The modern state was limited to a certain extent by the effect of globalization in the 20th century, but it continued to play its role as a legal actor providing social order and justice to a certain extent.By digitalization, a new process has been developing that shakes and destroys this role of the modern state. One of the stops that digitalization aims to reach in this process which is Metaverse.Metaverse has not yet completed its development and it is a concept related to the future. Metaverse aims to offer individuals the opportunities and facilities offered by social media sites, cryptocurrencies and online gaming platforms, together by advanced technological arguments.The fact that the metaverse is a concept about the future makes it difficult to concretize its possible impact on the sovereignty apparatuses of the modern state. In addition to this, the current impact of the concepts considered as its sub-elements on modern states provides some clues about the possible limiting and transformative role of the Metaverse in the future. Metaverse, in its different aspects, is shaped as the future appearance of the destructive movement aimed at eliminating state authority. In this study, the authority-destroying effects of the modern state's sovereign powers through the Metaverse in the digitalizing world are discussed.