İyi yönetişim uygulamalarının ülke yönetimdeki sonuçları: Türkiye'de E-devlet ve Yemen'de Yolsuzluk Mücadele Yüksek Ulusal Otoritesi karşılaştırması
Results of good governance practices in the country management: A comparison between E-government in Turkey and Supreme National Anti-Corruption Authority in Yemen
- Tez No: 526196
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yönetişim kavramı uluslararası düzeyde hızla yayılan bir kavramdır ve mali kriz tehdidi ortaya çıktıktan sonra mali risklere karşı bir çözüm olarak dünyada önemi artmaktadır. Ülkeler, iyi yönetişim uygulamalarını farklı amaçlar için uygulamıştır. Az gelişmiş ülkeler, yolsuzluğu önlemek ve iktidar ve yönetim sorunlarını gidermek için kullanırken, çok gelişmiş ülkeler devletler arası rekabet üstünlüğünü elde etmek, halkın teknoloji kullanımını ile refahını artırmak için yönetişim uygulamalarını kullanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Yemen ve Türkiye'deki kamu yönetimi alanında iyi yönetişim uygulamalarını incelemek, Yemen ve Türkiye'deki iyi yönetişim uygulamalarının nitel araştırma yöntemi kullanılarak kamu yönetimdekideki sonuçlarını karşılaştırmaktır. Bu çalışmada Yemen'de iyi yönetişim uygulaması olan“Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Ulusal Otoritesi”ve Türkiye'de“e-devlet uygulamaları”incelenmiş olup iyi yönetişim ilkeleri ışığında karşılaştırılmıştır. Yemen ve Türkiye'nin iyi yönetişim uygulamalarıylaE-devlet ve Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Ulusal Otoritesi ile ilgili doküman analizi yoluyla ve araştırılmasından elde edilen bulgular, başarılı uygulamaların ve deneyimlerin ortaya koyularak birbiriyle farklılıkları ve benzerlikleri anlatılmaktadır. Karşılaştırmayı kolaylaştırmak için Yemen'den iyi yönetişim uygulaması olarak“Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Ulusal Otoritesi”seçilirken, Türkiye'den ise“e-devlet uygulamaları”iyi yönetişim uygulaması olarak seçilmiştir. Çalışmada seçilen iyi yönetişim uygulamaları, iyi yönetişim ilkeleri ışığında incelenmiştir. Yemen'de Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Ulusal Otoritesi ve Türkiye'de e-devlet uygulamaları, iyi yönetişim ilkeleri ışığında karşılaştırıldığında, benzerlikler ve farklılıklar da gösterilmektedir. Benzerliklerine bakıldığında; iki uygulamama da iyi yönetişim ilkelerini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır, ancak ilkelerin gerçekleştirilmesinde farklılıklar ve eksikler görülmektedir. E-devlet uygulamaları ve Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Ulusal Otoritesi; etkin, verimli, hesap verebilir, cevap verebilir bir anlayış ve stratejik vizyona sahip olmakla benzerlik göstermektedir. Farklılıklar ise şeffaflık, katılım, cevap verebilirlik, eşitlik ve hukukun üstünlüğü alanlarında görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Governance is a rapidly expanding term at the international level, and its importance is increasing in the world as it is seen as a solution to face financial risks especially after the coming out of financial collapse. Countries have implemented good governance practices for different purposes. While underdeveloped countries use it to prevent corruption and escalate power and management problems, many developed countries are using governance practices to go beyond the inter-national competitive advantage and to increase the welfare of the state's people through technology use. The aim of this study is to examine the good governance practices in the management of the countries of Yemen and Turkey, and by using qualitative research method good governance practices results in the management of Turkey and Yemen are compared in this study. The obtained findings of this studey which has been done by using document analysis related to Yemen and Turkey's good governance practices and successful practices and experiences are all put together to describe differences and similarities between the two practices. This study is mainly a comparison between“E-government”in Turkey and“Supreme National Anti-Corruption Authority”in Yemen. The Supreme National Anti-Corruption Authority in Yemen and E-government in Turkey have been examined and analized in this study in the light of good governance principles. The comparison study resulted in similaraties and differences. When talking about similarities, the two practices aim to achieve good governance principles, however they show differences and imperfections in the implementation of the principles. E-government and Supreme National Anti-Corruption Authority are similar in being effective, efficient, accountable, practice and having a strategic vision. For differences, they differ from each other in terms of transparency, participation, responsiveness, equality and the rule of law.