Franco-European fighters in the ISIS organization
IŞİD örgütündeki Fransa-Avrupa savaşçıları
- Tez No: 865990
- Danışmanlar: Prof. Dr. SERHAT AHMET ERKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, Suriye iç savaşı sırasında Irak'tan Suriye'ye kadar geniş bir coğrafyayı kontrol eden IŞİD içindeki Frankofon savaşçı olgusunu incelemektedir. Fransa ve Belçika'da aktif olan işe alım ağlarını ele alarak, çok sayıda Fransız Belçikalı savaşçının örgütle mücadeleye katılmasının arkasındaki nedenleri inceliyor. Bu kişilerin demografik ve sosyal geçmişleri, örgüt içinde oynadıkları roller ve daha sonra Avrupa ülkelerinde uygulamaya konulan planlar. Araştırma aynı zamanda örgüt içindeki en önemli Frankofon savaşçılar olan birincisi Fransız ve ikinci Belçikalı ile ilgili bir vaka çalışmasına da değinerek, onların aşırılıkçılığına katkıda bulunan en önemli faktörleri, örgüte katılma motivasyonlarını ve örgütte oynadıkları rolleri ortaya koydu. IŞİD'in safları.
Özet (Çeviri)
This research studies the phenomenon of Francophone fighters within ISIS, which controls a wide geographical area extending from Iraq to Syria during the Syrian civil war. It examines the motives behind large numbers of French Belgian fighters joining the fight with the organization, by addressing the recruitment networks active in France and Belgium. The demographic and social background of these individuals, the roles they played within the ranks of the organization, and the plans that were later implemented in European countries. The research also touched on a case study of the most important Francophone fighters within the organization, the first French and the second Belgian, by presenting the most important factors contributing to their extremism, their motivations for joining the organization, and the roles they play within the ranks of ISIS.