Zorunlu deprem sigorta sözleşmesinin zamanında yenilenmemesi
Failure to renew the mandatory earthquake insurance contract on time
- Tez No: 865991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN VENÜS CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de zorunlu deprem sigortasının tarihsel gelişimi ile bu sigortanın önemi anlatılmaya çalışılmıştır. Zorunlu deprem sigorta sözleşme poliçesinin taraflarının, hak ve borçları ile zorunlu unsurları izah edilmiştir. Zorunlu deprem sigortasının yapılması ve yenilenmesi için öngörülen denetim mekanizmalarının neler olduğu üzerinde durulmuştur. Zorunlu deprem sigorta sözleşmesinin yenilenmesine ilişkin denetim mekanizmalarının, deprem kuşağında olan Türkiye açısından yeterli olup olmadığı irdelenmiştir. Zorunlu deprem sigortası sözleşmesinin zamanında yenilenmemesi halinde rizikonun gerçekleşmesi durumunda DASK açısından bir sorumluluğun doğup doğmadığı üzerinde durulmuştur. Konut kredi bağlantılı zorunlu deprem sigorta sözleşmesinin zamanında yenilenmemesi halinde, kredi veren kuruluşun sorumluluğu incelenmiştir. Rizikonun gerçekleşmesi ile ödenecek tazminatın belirlenmesinde, zorunlu deprem sigorta sözleşmesinin zeyline ihtiyaç olup olmadığı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, we aimed to explain the historical development of compulsory earthquake insurance in Turkey and the importance of this insurance. The rights and obligations of the parties to the compulsory earthquake insurance contract policy and its mandatory elements are explained. The audit mechanisms foreseen for the implementation and renewal of compulsory earthquake insurance are emphasised. It is analysed whether the control mechanisms regarding the renewal of the compulsory earthquake insurance contract are sufficient for Turkey, which is located in an earthquake zone. In the event that the compulsory earthquake insurance contract is not renewed on time and the risk is realised, it is emphasised whether a liability arises for DASK (Turkish Catastrophe Insurance Pool (the TCIP)). In case the compulsory earthquake insurance contract linked to the housing loan is not renewed on time, the liability of the lending institution is examined. In determining the indemnity to be paid upon the realisation of the risk, it is examined whether there is a need for an addendum to the compulsory earthquake insurance contract.