A broadcast model of spread of digital music composition among artificial audience
Dijital müzik kompozisyonunun yapay dinleyiciler arasındaki yayılım modeli
- Tez No: 866025
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEM BOZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Müzik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Music
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez, dijital müzik kompozisyonu alanında yeni bir paradigmayı araştırıyor ve besteciler, yayıncılar ve yapay dinleyiciler arasındaki karmaşık sosyal dinamikleri simüle eden kapsamlı bir model sunuyor. Gelişmiş makine öğrenimi algoritmaları kullanan çalışma, bestecilerin yapay dinleyicilerden gelen geri bildirimlere dayanarak stillerini sürekli olarak uyarladıkları dinamik bir ekosistemde bestelerin evrimini araştırıyor. İçerik yaratıcısı olarak hareket eden besteciler çok çeşitli müzik besteleri üretiyorlar. Yayıncılar, besteciler tarafından kompozisyonları seçip yayarak çok önemli bir rol oynuyorlar. İnsan tercihlerini taklit etmek için tasarlanan yapay dinleyiciler, kolektif geri bildirimleri yoluyla kompozisyonların gidişatını etkiliyor. Besteler bu ağ içinde dolaşırken, besteciler dinleyicilerin tercihlerine ilişkin gerçek zamanlı veriler alıyor ve bu da onları sanatsal ifadelerini iyileştirmeye ve uyarlamaya teşvik ediyor. Bu araştırma, yaratıcılar, yayıncılar ve dinleyiciler arasındaki etkileşime ışık tutarak dijital müzik ortamında ortaya çıkan sosyal dinamikleri anlamamıza katkıda bulunuyor. Bu tez, bir yayın modeli kullanarak yalnızca dijital müziğin yayılmasını araştırmakla kalmıyor, aynı zamanda yapay dinleyicilerin ve yayıncıların dijital çağda sanatsal yaratımların evrimini nasıl şekillendirdiğini ve etkilediğini de açıklıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores a novel paradigm in the realm of digital music composition, presenting a comprehensive model that simulates the intricate social dynamics between composers, broadcasters, and artificial audiences. Employing advanced machine learning algorithms, the study investigates the evolution of compositions in a dynamic ecosystem where composers continually adapt their styles based on feedback from an artificial audience. Composers, acting as content creators, generate a diverse array of musical compositions. Broadcasters play a pivotal role by selecting and disseminating compositions. The artificial audience, designed to mimic human preferences, influences the trajectory of compositions through their collective feedback. As compositions circulate within this network, composers receive real-time data on audience preferences, prompting them to refine and tailor their artistic expressions. This research contributes to our understanding of the emergent social dynamics in the digital music landscape, shedding light on the interplay between creators, broadcasters, and audiences. By employing a broadcast model, this thesis not only explores the dissemination of digital music but also elucidates how artificial audiences and broadcast mediums shape and influence the evolution of artistic creations in the digital era.