Yeni nesil gazetecilik: Youtuber haberciler
Next generation journalism: Youtuber journalists
  1. Tez No: 685298
  2. Yazar: MEHMET BAKİ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ KÜÇÜKALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, gazeteciliğin tarihsel süreç içinde geleneksel mecralardan dijital ortamlara dek geçirdiği dönüşümlerin günümüzdeki pratiklerini ele almaktadır. Bu bağlamda alternatif ve bireysel bir medya mecrasına dönüşen YouTube'ın yapısı ve bu dijital ortamda habercilik faaliyetlerini gerçekleştiren gazetecilerin mesleki pratikleri irdelenmektedir. Dijital medya ortamları, yüzyıllardır var olan gazetecilik pratik ve uygulamalarını dönüştürürken, yeni habercilik tür ve tarzlarının ortaya çıkmasını ve yaygınlaşmasını da sağlamaktadır. Bu sanal ortamlardan biri olan YouTube, giderek gazetecilerin dijital haber platformuna dönüşmektedir. Milyon dolarlık bir yatırım yapmadan YouTube'da kendi televizyon kanalını kuran, yayın içeriklerini hazırlayan, gelir elde etmeye başlayan gazetecilerin hangi motivasyonla bunu başardıkları, bu dijital ortamda habercilik pratiklerini nasıl uyguladıkları ve dönüştürdükleri önem arz etmektedir. Bu açıdan bakıldığında YouTube, farklı düşünce ve ideolojiye sahip, ana akım medyadan dışlanan ya da hala merkez medyada çalışan çok sayıda ismin, geleneksel medyadaki gazetecilik yarış ve pratiklerini dijital bir ortama taşımaktadır. Üstelik bu yarışa, ana akım medya da kurumsal yapısıyla katılmaktadır. Bu noktada YouTube'un sadece bireysel bir medya alanı mı oluşturduğu, televizyon haberciliğine alternatif bir yayıncılığı mı sunduğu yoksa merkez medyaya eklemlenen bir platform mu olduğu tartışmaları sürmektedir. Türkiye'de gazetecilerin YouTube üzerindeki mesleki pratikleri, aslında çok yeni ve bu dijital ortam birkaç isim dışında henüz tam olarak habercileri maddi olarak tatmin etmiş değil. Bu çerçevede bakıldığında, bu sanal ortama taşınan gazetecilerin, başarılı olmak için geleneksel medyadan farklı bir içerik üretme arayışında oldukları görülmektedir. Özellikle tanınmış haberciler, tecrübe ve deneyimlerine dayanarak kendilerine özgü bireysel bir gazetecilik tarzı oluşturmaya çalışmaktadır. Bunu yaparken YouTube'da sürdürülebilir olmayı ve hedef kitleleri için alternatif bir medya oluşturmayı amaçlamaktadır. Ancak haber içeriği ve çeşitliliği bakımından istenilen düzeyde olmaması, kurumsal yapı ve ekonomik gelir modeli olarak yetersiz olması, reklam geliri ve editoryal açıdan zayıf olması, bu dijital ortamın en önemli dezavantajları olarak dikkat çekmektedir. Haberciler, her ne kadar 'patronsuz gazetecilik', 'ana akım medyaya alternatif' ve 'özgür bir ortam' düşüncesi ile hareket ederek bu dijital mecraya yönelseler de, içeriklerinin sürdürülebilirliği ve ekonomik açıdan abonelerine ve ticari bir şirket olan YouTube'un kendisine bağımlı bir hale gelmektedir. Bu gerçekten hareketle YouTuber gazetecilerin çoğunluğunun geleneksel medya ile bağını koparmamaya çalıştıkları dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, bir örneklem oluşturması için YouTube'da mesleğini icra eden beş gazeteci ile görüşmeler gerçekleştirilerek bu dijital ortamdaki yeni habercilik pratikleri incelenmektedir. Böylece hangi motivasyonlarla bu sanal ortamda gazetecilik yaptıkları, kanallarında nasıl içerik ürettikleri, yayınlarının tür ve temaları, finansman modelleri, bu sanal ortamın avantaj ve dezavantajları, dijital haberciliğin geleceği ve yasal durumu ile ilgili genel bir çerçeve ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the current practices of the transformations journalism has undergone in the historical process from traditional media to digital media. In this context, the structure of YouTube, which has turned into an alternative and individual media channel, and the professional practices of journalists who carry out their journalism activities in this digital environment are discussed. While digital media are transforming journalism practices that have existed for centuries, it also enables the emergence and spread of new types and styles of journalism. As a one of these virtual environments, Youtube is gradually transforming into a digital news platform for journalists. It is important to understand with what motivation journalists who set up their own television channel on YouTube, prepare their broadcast content and start to earn income without making a million dollar investment and how they apply and transform their journalism practices in this digital environment. From this point of view, YouTube brings the competitions and practices of journalism in traditional media to a digital environment from many names who have different ideas and ideologies, or excluded from the mainstream media or still work in the mainstream media. Furthermore, the mainstream media participates in this race with its institutional structure. At this point, there are discussions on whether YouTube constitutes only an individual media space, offers an alternative broadcasting to television journalism or whether it is a platform that is attached to the mainstream media In Turkey, the professional practices of journalists on YouTube are actually very new and except for a few names this digital environment has not completely satisfied the journalists,. In this case, it is seen that journalists who have moved to this virtual environment seek to produce content that is different from traditional media to be successful. Especially well-known journalists try to create a unique journalism style based on their experiences. In that way, they aim to be sustainable on YouTube and to create an alternative media for their target audiences. However, the main disadvantages of this digital environment are that it is not at the desired level in terms of news content and diversity, insufficient corporate structure and economic income model, advertising revenue and editorial weakness. Although journalists shifts this digital medium in idea of 'bossless journalism', 'alternative to mainstream media' and 'a free environment', the sustainability and economic aspects of their content become dependent on their subscribers and the commercial company YouTube itself. Because of that, it is noteworthy that the majority of YouTuber journalists try to not break their ties with the traditional media. In this study, the new journalism practices in this digital environment are examined by conducting interviews with five journalists who work on YouTube to form a sample. Thus, a framework is presented that with what motivations journalists work in this virtual environment, how they produce content in their channels, the types and themes of their broadcasts, financing models, the advantages and disadvantages of this virtual environment, the future and legal status of digital journalism.