Investigation of governmental bodies for building information modeling (BIM) transformation: An institutional work perspective
Yapı bilgi modellemesi (BIM) dönüşümü için kamu kurumlarının incelenmesi: Kurumsal çalışma perspektifi
  1. Tez No: 866030
  2. Yazar: OLKAN NAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), yenilikçi araçlar ve yaklaşımları piyasaya sunarak Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat (AEC) endüstrisindeki önemli gelişmelerden biridir. Yararları göz önünde bulundurulduğunda, BIM uygulaması küresel olarak artmış ve etkileri ve sonuçları göstermek için birçok araştırma ve anket yapılmıştır. Gelişmiş ülkeler arasında BIM benimsenmesi daha sık hale gelse de, BIM'in uygulanması ve kullanımı Türkiye de dahil olmak üzere bazı gelişmekte olan ülkelerde bu kadar yaygın değildir. Bu çalışma, Türkiye'de potansiyel bir BIM uygulama süreci durumunda, proje onay süreçlerini yürüten ve AEC sektörünü doğrudan yönlendiren devlet organları ve yerel otoritelerin BIM bilincini kurumsal çalışma teorisi perspektifinden incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Building Information Modeling (BIM) is one of the major developments in the Architectural, Engineering, and Construction (AEC) industry as it introduces innovative tools and approaches to the market. Considering its benefits, BIM implementation has been increased globally and many researches and surveys have been conducted to indicate the effects and outcomes. Although BIM adoption is becoming more frequent among developed countries, the implementation and use of BIM are not so common in some developing countries, including Turkey. The study aims to examine the BIM awareness of governmental bodies and local authorities, which carry out building permit processes and direct the AEC sector, in case of a potential BIM implementation process in Turkey, from the perspective of institutional work theory.