İnvestigation of teacher education towards human capital theory in Somalia
Somali'de öğretmen eğitiminin insan sermayesi kuramına dayalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 941246
  2. Yazar: MUSTAFE MOHAMED SALAD MUSTAFE MOHAMED SALAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİCDAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, Somali'de insan sermayesi teorisi doğrultusunda öğretmen yetiştirme sürecini incelemektedir. Araştırmada nitel bir araştırma deseni, özellikle fenomenolojik yaklaşım kullanılmış ve nitel içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma, özellikle eğitim fakültelerinden mezun olan 59 üniversite mezunu ile yürütülmüştür. Çalışmada, mezunların yeterli bilgi ve pedagojik donanıma sahip oldukları ve mezuniyet sonrası ciddi bir zorlukla karşılaşmadıkları belirlenmiştir. Mezunların ailelerinin eğitime dair olumlu görüşler taşıdığı ve mezunlara hem maddi hem de manevi destek sağladıkları ortaya konmuştur. Üniversiteler ile sivil toplum kuruluşları/Sosyal kuruluşları arasında iş birliği bulunmadığı da, mezunların bu tür yapılara üyelik düzeyi sınırlı kalmıştır. Araştırma ayrıca mezunların geniş sosyal ağlara sahip olduklarını, arkadaşlarıyla bilgi paylaşımında bulunduklarını ve sorunların çözümü için okul ile iletişime geçtiklerini göstermektedir. Bununla birlikte araştırmada, seçilen üniversitelerin itibarlı bir statüye sahip olduğu ancak yeterli düzeyde etkinlik düzenlemedikleri, en yaygın etkinlik türünün ise sergı ve spor etkinlikler olduğu tespit edilmiştir. Mezunlar, işlerine, bilgilerine ve ilişki kurma becerilerine duydukları güvenin başarı için kritik öneme sahip olduğunu ifade etmişlerdir. Aile ve arkadaş desteği aldıkları, toplumsal uyum içinde tam bir yaşam sürdükleri, öğretim ve öğrenci desteği gibi mesleki sorumluluklarını kavradıkları, karmaşık problemleri çözme becerilerine sahip oldukları, mesleki güvenilirlik ve sorumluluk taşıdıkları görülmüştür. Ayrıca çoklu görev yönetimi, yenilikçi fikir geliştirme, kurumu profesyonel biçimde temsil etme ve şeffaf çalışma hayatı gibi alanlarda olgunluk sergiledikleri de gözlemlenmiştir. Araştırmada, öğretmen yetiştirme programlarının müfredat açısından yeterli, uygulama açısından ise yetersiz olduğu; öğretmen eğitimi için belirlenen standartların ise oldukça önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Öğretmenlik mesleğinde istihdam sağlanabilmesi için temel gerekliliklerin sertifikalar, kazanılan beceriler ve alan bilgisi olduğu tespit edilmiştir. Değişen koşullara uyum sağlamak adına, eğitim fakültelerinin pedagojik eğitimi çağın gerekliliklerine göre vermesi ve öğrencilerin istihdam edilebilirliğine katkı sağlayacak çevresel etkileşimlere açık olması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca, yükseköğretim kurumları ile öğretmen istihdamından sorumlu meslek kuruluşları arasında olumlu iletişim ve etkileşimin yanı sıra; teknolojik yeterlik, etkili iletişim, liderlik gelişimi, yetenek geliştirme, yaratıcılık, problem çözme, eleştirel düşünme becerileri ve kişilerarası yeterliklerin müfredata dahil edilmesinin istihdamı artırıcı nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma ayrıca, çalışma grupları, değişim programları, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri, sınavlara hazırlık, dil edinimi, araştırma yöntemleri, akademik yazma yetkinliği ve sınav stratejileri gibi tamamlayıcı öğrenme etkinliklerinin gerekliliğini de ortaya koymuştur. Araştırma bulgularına göre, üniversite mezunlarının istihdamını güvence altına almak amacıyla, akademik eğitimin yanı sıra, öğrenci kapasitesinin gelişimine katkı sağlayacak ve meslek kuruluşlarının beklentileriyle uyumlu olacak şekilde yerel ve ulusal düzeyde topluluklar ile kamu kurumlarının da tamamlayıcı faaliyetler yürütmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma; insan sermayesinin geliştirilmesinde devletlerin, toplumların ve üniversitelerin önemli bir rol oynaması gerektiğini önermektedir. Anahtar Kelimeler : Öğretmen eğitimi, beşeri sermaye, bilgi sermayesi, sosyal sermaye, kültürel sermaye, psikolojik sermaye, akademik olmayan ve istihdam edilebilirlik
Özet (Çeviri)
This study examines the teacher education towards the human capital theory in Somalia. The research utilized a qualitative research design, specifically a phenomenological approach, and conducted a qualitative content analysis. The research was conducted with 59 graduates of universities especially faculty of education in Somalia. The study indicated that the graduates had received sufficient information and pedagogies and did not encounter any challenges after graduation. The research exhibited that the graduate families had positive reviews of education and were supported financially and morally. The universities did not engage in cooperation with social organizations and the graduates did not become members. The research showed the graduates possessed social communication skills, such as extensive networks, shared information with their mates, and contacted the school for solutions. Moreover, the research indicated that selected universities had status and reputation but lacked sufficient activities and exhibitions, and spot activities were the most prevalent options. The research indicated that the graduates had confidence in their work, knowledge, and relationship building, which were crucial to success; received support from their families and friends; had a full life characterized by community coexistence; understood their professional responsibilities, primarily teaching and student support, which were the main responsibilities; had the ability to solve complex problems; were reliable and accountable within the profession; and exhibited maturity in problem-solving, managing multiple tasks, developing new ideas, professionally representing the institution, and transparency in working life. The study indicated that curriculum in teaching was sufficient while practices were insufficient, and the standards determined for teacher education are important. It was also determined that the primary requirements for securing employment in the teaching profession are certificates, acquired skills, and field expertise. In addition, it was concluded that to adapt to changing conditions and circumstances, it is important for education faculties to provide appropriate pedagogical training and to engage in activities that will contribute to the employability of students, i.e., to interact with their environment. The study also revealed that in addition to positive communication and interaction between higher education institutions and professional organizations responsible for teacher recruitment, it is important to include employability-enhancing practices such as technological competence, effective communication, leadership development, talent development, creativity development, problem-solving skills, critical thinking skills, and interpersonal competences in the curriculum. In addition, the necessity of complementary learning activities such as study, exchange programs, guidance and counseling services, exam preparation, language acquisition, research methodologies, academic writing proficiency, and test-taking strategies was determined. According to the research results, to secure the employment of university graduates, in addition to academic education, complementary activities should be included in communities and government bodies, both nationally and regionally, that will contribute to the development of student capacities, especially in line with the expectations of professional organizations. Finally, this study recommends that governments, communities, and universities play a significant role in human capital development. Key Words : Teacher education, human capital, knowledge capital, social capital, cultural capital, psychological capital, non-academic and employability.