Geostatistical analysis of fiber-optic cable investments in Türkiye
Türkiye'deki fiber-optik kablo yatırımlarının jeoistatistiksel analizi
- Tez No: 866031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN ANIL ŞENYEL KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) ve genişbant internet, yaşadığımız çağda vazgeçilmez hale gelmiştir. İnternet, günlük aktiviteleri ve bilgiye erişimi kolaylaştırmanın yanı sıra, bir toplumun ve devletin gelişmişlik düzeyini ve ekonomik zenginliğini de artırmaktadır. İnternete bağlanmanın en gelişmiş yolu olan fiber teknolojileri, yüksek hızlı, düşük gecikmeli ve güvenilir bağlantı sağlayarak hem bireysel hem de iş amaçlı kullanıcılara gelişmiş bir internet deneyimi sunmada önemli katkılara sahiptir. Ayrıca, her bir kişi ve kuruluşun, fiber altyapıların avantajlı özellikleri sayesinde dijital bölünmeye maruz kalmadan benzer koşullar altında nitelikli internet erişimine sahip olması beklenmektedir. Ancak, fiber altyapıların kurulum ve işletme maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle telekomünikasyon operatörleri rasyonel yatırımlar yapmakla sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle, operatörlerin yatırım kararlarının ardındaki motivasyonların araştırılması ve yatırımlarda mekânsal farklılıklar olup olmadığının ortaya çıkarılması önemli taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin NUTS-3 istatistiksel bölgeleri (81 il) olarak belirlenen çalışma alanı genelinde, fiber yatırımlarını etkileyen faktörlerin coğrafi özellikler de dikkate alınarak araştırılıp analiz edilmesidir. Keşifsel analiz ile kişi başına düşen GSYİH, bilgi ve iletişim faaliyetleri GSYİH, okul sayısı ve inşaat ruhsatı verilen yeni bina sayısı fiber yatırımını etkileyen önemli faktörler olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında bir adet global regresyon (Sıradan En Küçük Kareler-OLS) ve iki adet lokal regresyon modeli (Coğrafi Ağırlıklı Regresyon-GWR ve Çok Ölçekli Coğrafi Ağırlıklı Regresyon-MGWR) kurulmuştur. Model diyagnostiklerine göre, OLS ile karşılaştırıldığında hem GWR hem de MGWR, mekânsal değişimleri dikkate alarak daha iyi sonuçlar sağlamaktadır. MGWR modeli, model uygunluk kriterleri ve parametre tahminleri açısından GWR modelinden üstün olmakla birlikte, çoklu doğrusallığı çözme konusunda GWR modeli öne çıkmaktadır. Lokal içgörüler elde etmek ve 81 il arasındaki farklılıkları ortaya koymak amacıyla mekânsal regresyon sonuçları haritalanmıştır. GSYİH, bilgi ve iletişim faaliyetleri GSYİH ve inşaat ruhsatı verilen yeni binaların fiber yatırımlar üzerindeki etkilerinin, Türkiye'nin doğu bölgelerindeki iller üzerinde daha yüksek olduğu gözlemlenirken, okul sayısının Türkiye'nin batı bölgelerinde daha etkili olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın, yeni bağımlı ve açıklayıcı değişkenler önerme, NUTS-3 istatistiksel bölgeleri (81 il) dikkate alma, mekânsal istatistiksel tekniklerle analizleri zenginleştirme ve haritalama içgörüleri sunma gibi literatüre önemli katkıları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies (ICT) and broadband internet are indispensable for the era we live in. In addition to facilitating the daily activities and access to information, the internet also increases the development level and economic wealth of a society and government. Fiber technologies as the most advanced way of connecting to the internet have significant contributions on providing enhanced internet experience for residential and business users by ensuring high-speed, low-latency and reliable connectivity. Moreover, every single person and organization are expected to have qualified internet access under similar conditions without being exposed to digital divide that can be ensured by the advantageous characteristics of fiber infrastructures. However, fiber infrastructures have high deployment and operational costs and hence, telecommunication operators are constrained to make rational investments. So that, it is important to investigate the motivations behind operators' investment decisions as well as finding out if there are spatial variations of investments. The aim of this study is to explore and analyse the factors affecting the fiber investments while taking into account the geographic aspects throughout the study area, which is determined as the NUTS-3 statistical regions (81 provinces) of Türkiye. With exploratory analysis, GDP per capita, GDP of information and communication activity, number of schools and new buildings given construction permit are determined as the significant factors influencing the fiber investments. One global regression (Ordinary Least Squares-OLS) and two local regression models (Geographically Weighted Regression-GWR and Multiscale Geographically Weighted Regression-MGWR) are conducted within the study. According to the model diagnostics, in comparison with OLS, both GWR and MGWR provide improved results by considering spatial variations. While MGWR model is superior to GWR model in terms of model fit criteria and parameter estimates, GWR model comes forward in addressing local multicollinearity. Spatial regression results are mapped in order to get local insights and reveal the variations among the 81 provinces. It is observed that GDP per capita, GDP of information and communication activity and new buildings given construction permit have higher impacts on fiber investments across the provinces in eastern part, whereas number of schools is more influent across western part of Türkiye. There are significant contributions of this study to the literature which are suggesting new response and explanatory variables, considering NUTS-3 statistical regions (81 provinces), enriching the analysis with spatial statistical techniques and presenting mapping insights.