Investigation of nonlinear interactions causing the major coal mine accidents in Türkiye using system dynamics modeling
Türkiye'deki büyük kömür madeni kazalarına neden olan doğrusal olmayan etkileşimlerin sistem dinamiği modellemesiyle incelenmesi
  1. Tez No: 866039
  2. Yazar: CUMHUR KUTAY ERBAYAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türkiye kömür madenciliği sektöründe yaşanan büyük kazaların belirli aralıklarla tekrar etmesi dikkat çekici bir olgudur. Her büyük kaza sonrasında güvenliği artırmak için çeşitli mevzuat değişiklikleri yapılmasına ve önlemler uygulanmasına rağmen, kazaların meydana geldiği sistemlerde zaman içinde büyük kaza potansiyeli birikmekte ve bu durum yeni olayların meydana gelmesine yol açmaktadır. Bu çalışma, Sistem Dinamiği (SD) modelleme tekniklerini kullanarak Türkiye'de tekrarlayan kömür madeni felaketlerine yol açan karmaşık dinamikleri incelemektedir. Çalışma, Türkiye kömür madenciliği endüstrisindeki felaketlere katkıda bulunan doğrusal olmayan ilişkileri açıklamak için stok-akış diyagramlarından yararlanmaktadır. Simülasyon modeli, literatür bilgilerini ve resmi raporları bir araya getirerek, aralarında pozitif ve negatif korelasyonlar barındıran faktörleri ve bu faktörlerin risk birikime etkisini değerlendirmiştir. Bu çalışma, özellikle Türkiye'deki kömür madenciliği sisteminin etmenlerini anlamaya çalışmış ve bunları model denklemlerini oluşturmakta kullanmıştır. Simülasyon modeli, faciaların tekrarını en aza indirmek için eyleme geçirilebilir bilgiler sağlamak amacıyla içsel parametreleri ele alarak sistem içindeki önemli kaldıraç noktalarını ortaya çıkarmak amacı ile oluşturulmuştur. Mühendislik ilkelerini sosyal ve örgütsel dinamiklerle birleştiren bu araştırmanın disiplinlerarası doğası, incelenen karmaşık sistemin bütünsel bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Çalışma sonuçları Türkiyedeki yeraltı kömür madenlerinin büyük kaza oluşumuna olan yatkınlığının tekrarlayan periyotlarla arttığına işaret etmektedir. Bu dalgalanma etkisinin sistemik nedenleri simülasyon modeli ile açıklanmıştır. Kaldıraç noktalarına ilişkin bulgular, kanun yapıcılara, sektör paydaşlarına ve iş güvenliği profesyonellerine Türkiye'deki kömür madenciliği operasyonlarının güvenliğini ve dayanıklılığını artırmaya yönelik stratejiler geliştirirken fikir verebilir.
Özet (Çeviri)
The persistent reoccurrence of major accidents in the Turkish coal mining sector is notable. Despite implementing various measures and policy adjustments to enhance safety following each major accident, the system accumulates the potential for catastrophic events over time, leading to new incidents. This study delves into the intricate dynamics leading to recurring major coal mine accidents in Türkiye, employing System Dynamics (SD) modeling techniques. The study utilizes stock-and-flow diagrams to elucidate the nonlinear relationships contributing to major Turkish coal mining industry accidents. The simulation model integrates information from literature, official reports, and expert opinions in developing dependencies between negatively and positively correlated factors and their effects on risk accumulations. The study tries to understand the nuanced intricacies of the Turkish coal mining system and incorporates them into the model equations. The model aims to uncover key leverage points within the system by addressing endogenous parameters to provide actionable insights for minimizing the recurrence of major acccidents. The interdisciplinary nature of this research, combining engineering principles with social and organizational dynamics, contributes to a holistic understanding of the complex system under investigation. The study results point out that the Turkish underground coal mines are becoming more susceptible to major accidents for recurring periods. The model simulation describes the systemic causes of this fluctuating effect. The findings on the leverage points may provide insights for policymakers, industry stakeholders, and safety professionals when developing strategies to enhance the safety and resilience of coal mining operations in Türkiye.