Bazı incir çeşit ve genotiplerinin tuz stresine toleranslarının saptanması
Determination of salt stress tolerance in some fig varietes and genotypes
- Tez No: 866040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN İMRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışması, 2022 yılında Haziran-Ağustos ayları arasında Çukurova Üniversitesi'nde yürütülmüştür. Prima projesi (FREECLIMB TÜBİTAK-119N495) kapsamında Aydın-Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü'nden gönderilen, 33 dişi incir genotipi ile tuz stresine dayanaklılık durumları denemelerle saptanmıştır. Stres ve kontrol bitkilerinde denemenin başında yapılan bitkisel ölçüm değerleri ile deneme sonunda yapılan gövde çapı, bitki boyu ve yaprak sayısının ölçüm değerleri sonucunda tüm çeşit ve genotiplerde önemli düşüşler saptanmamıştır. Bazı genotip ve çeşitlerde stres uygulanan bitkilerde yapılan gövde çapı, bitki boyu ve yaprak sayısını ölçümlerin kontrol bitkilerinden daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu durum tuz stresinin bitki gelişimini etkilemediği yönünde değerlendirilmiştir. Tuz stresinin yaprak su potansiyeline etkisinin saptanmasında deneme sonunda stress bitkilerinde ölçülen değerlerin kontrol ve deneme başında stres bitkilerinde ölçülen değerlerden daha düşük olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada ülkemiz açısından önemli olan ticari çeşitleri arasından değerlendirilen parametrelere bakılarak tuz stresine en toleranslı genotip ve çeşitlerin Bursa Siyahı, Gök, Yeşilgüz, Sarılop olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted at Çukurova University between June and August 2022, Under the Prime project (FREECLİMB TÜBİTAK-199N495), the salt stress tolerance of 33 female fig genotypes sent from the Aydın-Erbeyli Fig Research Institute was determined through experiment. No significant decreases were observed in the plant measurement values taken at the beginning of the experiment and the stem diameter, plant height, and leaf number measurements taken at the end of the experiment for all varieties and genotypes in both the stress and control plants. The stem diameter,plant height and leaf number measurements were higher in some stressed cultivar and genotypes than those of the control plants. This was interpreted as the applied salt stress not affecting plant growth. It was found that the values measured in the stressed plants at the end of the experiment were lower than those measured in the control plants and the stressed plants at the beginning of the experiment in terms of the effect of salt stress on leaf water potential In this study, based on the evaluated parameters among the commercially important varieties for our country, it has been determined that the most salt-tolerant genotypes and varieties are Bursa Siyahı, Gök, Yeşilgüz, and Sarılop.